Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL

Liderlik Becerilerini Öğrenin

Liderlik için gerekli beceriler, gücün kötüye kullanılması ve mülakat tekniğinin önemi şu aralar tam olarak göz önünde bulunmaktadır.

Bu durum, genç bir kadın mezunun, erkek bir CEO ile sosyal medyada viral haline gelen üzücü iş görüşmesi deneyiminden kaynaklanmaktadır.

Deneyimini Twitter’da paylaşan 22 yaşındaki Olivia Bland, Web Applications UK CEO'su Craig Dean ile “2 saat süren acımasız bir görüşmeye” maruz kaldığını iddia etti. Dean’in kendisini korkutmak ve iktidarın kendisinde bulunduğunu belli etmek için elinden geleni yaptığını belirten Bland, bu deneyimin ona küçük düşmüş hissettirdiğini söyledi. 

Dean, genç kadından özür diledi. Şirketi bir soruşturma yaptı ve sonuç olarak ortada herhangi bir zorbalık veya korkutma durumunun olmadığını beyan etti.

Yaşanan üzücü durum, temel olarak liderlik için gereken beceriler ve başarılı iş görüşmesi süreçlerini etrafında toplayan bir dizi sorunu gündeme getiriyor.

 

En iyi insanlar için en iyi araçları kullanın

Yukarıdaki senaryoda, görüşmeci, adayı baltalamak için tasarlanmış çok eski moda ve agresif bir yaklaşımı benimsemiştir.

Bu ego bazlı görüşme yaklaşımında, adayın kendisini rahatsız hissetmesi amaçlanır. Adaya verilen en alçak sandalye, sıkça karşımıza çıkan bir örnektir. Bunun sebebi, adayın baskı altında nasıl davranacağını görmektir. Ancak açıkçası bu sadece kötü davranış ve güç oyunundan ibarettir.

Bu tür bir davranış sadece şirketi kötü bir duruma sokmaz, aynı zamanda verimsizdir. En iyi insanları işe almak istiyorsanız, onların olabilecekleri en iyi hallerinde olmalarına izin vermelisiniz.

Daha ileri görüşlü bir yaklaşım, Psikometri kullanmak olacaktır. Alanınızda öncü olmak için, öncü araçları kullanmanız gerekir.

Psikometri, bir aday hakkında bilgi edinirken bilimsel olmanızı sağlar. Bu durumda, liderliğin güçlü ve zayıf yönlerini değerlendirmek için CEO üzerinde psikometrik testler yapmak faydalı olacaktır.

 

İç kültür üzerindeki etki

Dikkate alınacak bir sonraki konu, bu tür bir davranışın iç kültür üzerindeki etkisidir. Başka bir deyişle, eğer bir yabancının başına bunlar geliyorsa, şirketin içinde aslında neler oluyor?

Herkes liderden öğrenir, toksik bir lidere sahip olmanın riski, etrafında kendisine benzer davranışlara sahip bir takım oluşturmasıdır. Böylece toksik bir organizasyon ortaya çıkacaktır. Yine, psikometri bu durumda faydalı olabilir, çünkü bu değerlendirmeler her bireyin güçlü ve zayıf yönlerini analiz edebilir ve beceri çeşitliliğinin gerekli olduğu alanlara ışık tutabilir.

 

Liderlik becerileri

Son olarak, bu sorunun özünde liderlik ve iyi bir lider olmak için gereken beceriler var.

Geçmişte, lider olunmayacağı, lider doğulacağı yönünde bir inanış vardı. Ancak bugüne kadar görüştüğüm CEO’ların çok azı doğuştan lider olduklarına inanıyorlardı. Onlar rollerini anlamak için çok çalışmak zorunda kaldılar.

İyi bir muhasebeci, bilim insanı ya da mühendis olabilirsiniz; ancak lider olmak için ek becerilere ihtiyacınız var. Değişen iş hayatına adapte olmak için de bu becerilerin düzenli olarak güncellenmesi gerekiyor.

İyi bir lider olmak için etrafınızdakileri nasıl etkilediğinize bakmalı, nerede ve nasıl iletişim kurmanız gerektiğini anlamalısınız.

Davranışlarımızın çoğu, yaşamımızın ilk üç yılında belirlenir. Bu gerçek sizi korkutmasın, çünkü davranışlarınızı değiştirebilirsiniz. Ancak bu değişim; eğitim ve gelişim gerektirebilir.

Yukarı anlattığımız CEO’nun hayatında egemen bir ebeveyn ya da taklit ettiği otoriter bir patron olabilir. Ancak yeni görüşme tekniklerini öğrenerek alternatif stratejileri dinlemek ve öğrenmek için mütevazi olması gerekir. Koçluk almak, bu CEO için ideal yöntemdir.

 

Liderlik, koçluk, yönetim bilimi alanları üzerinde daha ileri bir okuma yapmak istiyorsanız Dr. Umut Kısa'nın Sola Unitas Yayınları tarafından yayınlanan Kendini İşten Fethet kitabını okumanızı öneririz.

 

Kaynak: https://www.rtcleadership.com/leadership/the-skills-of-leadership/Kapat