Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL

Dövmeler Bizi Daha Çekici Bir Hale Getiriyor mu?

Bugün size Andrzej Galbarczyk ve Anna Ziomkiewic’in yapmış olduğu bilimsel bir çalışmadan bahsedeceğim. İncelemenin konusu; dövmeli erkeklerin daha çekici olup olmadığı.

Araştırmalarında, dövmesiz erkeklerin fotoğraflarını çektiler ve soyut, nötr bir tasarıma sahip siyah bir kol dövmesi eklemek için aynı fotoğrafları değiştirdiler. Böylece dövme seçimi yapan kişinin diğer kişilik özelliklerini saf dışı bırakmış oldular.

Daha sonra fotoğrafları 2584 erkek ve kadına gösterdiler. Deneklerden dövmeli ve dövmesiz fotoğrafları çeşitli kategorilerde derecelendirmelerini istediler.

Kadınlar, erkeklerin dövmeli versiyonlarını daha sağlıklı olarak değerlendirdiler. Ancak daha çekici ya da daha az çekici bulmadılar. Öte yandan erkekler, erkeklerin dövmeli versiyonlarını dövmesiz erkeklerin fotoğraflarına kıyasla daha çekici buldular. Erkekler dövmeli erkekleri ne daha sağlıklı ne de daha az sağlıklı buldular.

Çalışmada sadece heteroseksüel denekler kullanıldığı için Galbarczyk ve Ziomkiewic, bu bulguları, dövmeli erkeklerin kadınlara çekici geldiğine dair algıları göz önüne alındığında, erkeklerin dövmeli diğer erkekleri aynı cinsiyetten rakipler olarak gördüklerini gösterdiği şeklinde yorumladı. Yazarlar, erkeklerin ilk kez dövme yaptırdıktan sonra önemli ölçüde daha fazla benlik saygısı ve vücut takdiri kazandıklarını belirttiğinden, bunun algılanan özgüvenle bir ilgisi olabileceğini düşünüyorlar.

Hem erkekler hem de kadınlar dövmeli erkeklerin resimlerini daha baskın, agresif ve erkeksi olarak değerlendirdi. Galbarczyk ve Ziomkiewic, kadın izleyicilerin dövmeli erkeklerin daha sağlıklı olduğu algısını açıklayabilecek testosteronla ilgili bu özelliklerin sıklıkla sağlıkla ilişkili olduğuna dikkat çekiyor.

Dövmeli bir adamı sağlıklı görmek, bir ilişkiye başlama arzusu yaratır mı?

Kişinin aklında ne tür bir ilişki olduğuna bağlı.

Galbarczyk ve Ziomkiewic, kadınların dövmeli erkekleri dövmesiz erkeklere göre daha kötü potansiyel ebeveyn ve partner olarak değerlendirdiğini buldu. Erkek izleyiciler ise bu görüşlere sahip değildi.

Siz dövme konusunda ne düşünüyorsunuz? Bence özbenlik algısına kesin olarak destek veriyor ama diğer etkileri kolayca çerçevelenemez.

Dr. Umut KısaKapat