Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL

Çocuklara Okumayı Sevdirmenin Yolları

Okumak, çocukların hayatta başarılı olmaları için öğrenmeleri gereken en temel becerilerden biridir. İyi okuma becerileri kazanmak sadece akademik fayda sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yaşam boyu gerekli becerileri elde etmeye yardımcı olur. Okumak kelime dağarcığını geliştirir, dikkat süresini artırır ve analitik düşünmeyi güçlendirir.

 

Çocuğunuzun Okumaya İlgi Duymasını Sağlamak

Çocuklarda okuma alışkanlığının oluşmasının ilk adımı, okuma eylemine erken yaşlarda başlamaktır. Çocuğunuzla sık sık birlikte okuduğunuzda, okuma zamanının gelmesini iple çekecek ve okuma eylemi için motivasyon kazanacaktır.

Her öğrenci farklı şekilde öğrenir ve öğrendiği bilgileri farklı şekillerde işler. Bazı çocuklar doğal olarak okuma sevgisine sahipken, bazılarının okumaya hiç ilgisi olmayabilir.

Çocuğum Okumayı Neden Sevmiyor?

Her çocuk okumayı sevmeyebilir. Çocukların okumak istememesinin bazı yayın nedenleri şunlardır:

 • Çocuğunuz okumanın bir angarya olduğunu düşünüyor olabilir
 • Çocuğunuz okumakta zorlanıyor olabilir
 • Çocuğunuz okumanın sıkıcı olduğunu düşünüyor olabilir
 • Çocuğunuz henüz kendisi için doğru kitabı bulmamıştır

İyi haber şu ki, çocuğunuzun neden okumak istemediğini anladığınızda sorunu çözebilir ve okuma eylemini daha eğlenceli hale getirmeye başlayabilirsiniz.

 

Çocuğunuza Okuma Sevgisi Aşılamanız İçin 10 Yöntem

 1. Bir Okuma Alanı Yaratın

Çocuğunuzdan yardım alarak, onunla birlikte bir okuma alanı yaratın. Rahat bir sandalye, ilgisini çekecek bol miktarda kitap edinin. Çocuğunuz kendi rahat okuma alanına sahip olsun.

 1. Evde ve Her Yerde Okumayı Teşvik Edin

Çocuğunuza okumanın kitaplardan ibaret olmadığını öğretin. Menüleri, film isimlerini, sokak adlarını, oyun talimatlarını ve çok daha fazlasını okumasını isteyin. Ona, her yerde okumaya ihtiyacı olduğunu gösterin.

 1. Örnek Olun

Çocuğunuzun karşısında bir rol model olarak hareket edin. Sizi dergi, gazete, kitap okurken görmek, ona okumanın ne kadar önemli olduğunu gösterecektir. Çocuğunuzu yanınızda kendi kitabını okuması için teşvik edin.

 1. Okumak ve Gerçek Hayat Arasında Bağlantı Kurun

Çocuğunuzun okuduklarını gerçek hayatta kullanmasına yardımcı olun. Okuduğu kitap ve kendi deneyimleri arasında bağlantı kurmak, okumaya olan ilgisinin artmasına yardımcı olabilir.

 1. Evde Okuma Malzemeleri Bulundurun

Çocuğunuzun kitaplara ve diğer okuma malzemelerine kolayca erişmesini sağlayın. Böylece okumanın sadece okulda değil, bulunduğu yerde de yapılabileceğini öğrenecek.

 1. Birlikte Kütüphaneye Gidin

Çocuğunuzla birlikte kütüphaneye gidin ve onun okumak istediği kitapları seçmesine izin verin. Kendi seçimlerini yaptığında hem ilgi alanı olan kitaplara yönelecek hem de kendisini sorumluluk sahibi hissedecek.

 1. Çocuğunuzun Okudukları Üzerine Konuşun

Çocuğunuz bir kitabı bitirdiğinde ona kitabın konusunu ve en sevdiği bölümün ne olduğunu sorun. Bu sohbet çocuğunuzun anlama becerilerini geliştirir ve okumayı bir aile aktivitesi haline getirir.

 1. Çocuğunuzu Farklı Kitap Türleriyle Tanıştırın

Çocuğunuzun ilgisini çekecek kitapları bulun. Macera, bilimkurgu, çizgi roman gibi farklı türleri keşfedin. Çocuğunuz bir konuyla ne kadar ilgileniyorsa, okumaktan o kadar heyecan duyacaktır.

 1. Çocuğunuzu Destekleyin

Çocuğunuz okumakta güçlük çekiyorsa yanında olun ve nerede zorlandığını görün. Öğretmeniyle konuşarak bu zorluğu en kısa sürede atlatmasını sağlayın.

 1. Her Akşam Okuyun

Okumayı çocuğunuzun akşam rutini yapın. Böylece akşamları okumakla, yatmadan önce rahatlamak arasında bağ kuracaktır.

 

Çocuklara kitap sevgisini aşılamayı ve paylaşmanın getirdiği mutluluğu tecrübe etmelerini hedefleyen İnci'nin Düşü kitabını incelemenizi öneririz.

 

Kaynak: https://www.oxfordlearning.com/encourage-good-reading-habits/Kapat