Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL

Şiddet İçeren Bilgisayar Oyunlarına Dair Ebeveynlik Rehberi

Ebeveynlik bazı zamanlarda ailelere sürekli hayır demek zorunda oldukları bir görev gibi gelebilir. Kahvaltıda çikolata yiyemeyiz, eve at alamayız, restorana mayo ile gidemezsin ve daha niceleri.

Çocuklarınız video oyunlarını keşfettiğinde, listeye yeni bir hayır eklemek durumunda kalabilirsiniz. Şiddet içeren bilgisayar oyunlarının çocuklarımızın ilgisini giderek daha fazla çektiği bu dönemde bazı ipuçlarından yararlanarak çocuğunuzla oyunlar arasında dengeli bir ilişki kurulmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuğum Hangi Oyunları Oynamalı?

Filmlerde olduğu gibi, bilgisayar oyunlarında da yaş değerlendirmesi vardır ve bu değerlendirmeleri dikkate almak çocuğunuzun psikolojik ve mental gelişimi için son derece önemlidir. Nasıl çocuğunuzun 18+ bir filmi izlemesine izin vermezseniz, 18+ etiketi olan bir bilgisayar oyunu oynamasına da izin vermemelisiniz. Neyse ki tüm oyunların şiddet içermesi bir şehir efsanesinden ibarettir. Dikkatle araştırdığınızda çocuğunuz için 3 yaşından itibaren oynayabileceği oyunlar keşfedebilirsiniz, dahası bu oyunların bazıları gelişimi için faydalıdır.

Uzmanlar ne öneriyor? Minecraft, LittleBigPlanet, Lego Worlds ya da Super Mario Maker gibi oyunlar çocukları yaratıcı olmaya teşvik eder. Bu oyunları oynarken hayal güçlerini kullanırlar. Bir tabletiniz varsa Toca Boca tarafından yaratılan ve küçük çocuklar için ilginç ve güzel olan oyunlar keşfedebilirsiniz.

İpucu: Eğer siz de oyun oynamayı seviyorsanız, çocuğunuzu kendi geçmişinizde oynadığınız oyunlarla tanıştırabilirsiniz. Böylelikle birlikte oyun oynayabilir ve kendi oyunlarınıza dair sohbet edebilirsiniz. Bu günlerde Mario Kart ve Crash Bandicoot gibi klasiklerin yeniden yapılandırmaları bulunabiliyor. Alternatif olarak, oynamayı sevdiğiniz oyunların çocuklara uygun versiyonlarını araştırabilirsiniz. Grand Theft Auto seviyorsanız Lego City Undercover, Doom seviyorsanız Splatoon çocuklarınızla tanıştırmanız için uygundur.

Çocuğum Ne Kadar Süre Oyun Oynamalı?

Çocuklarınız dışarıda yeterince vakit geçiriyorsa, kitap okuyorsa ve onları geliştiren diğer yaratıcı faaliyetlerle ilgileniyorsa, bilgisayar oyunları oynamalarına izin verebilirsiniz. Çünkü çocukların keyif aldıkları faaliyetlerle uğraşarak rahatlamaya da ihtiyaçları var. Tüm gün oyun oynamalarına izin vermemelisiniz, tıpkı tüm öğünleri çikolata ile geçirmelerine izin vermediğiniz gibi.

İpucu: Ne yazık ki çocuğunuzun kaç saat oyun oynaması gerektiğine dair bir rehber yok. Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre 18 aylıktan küçük çocukların hiç oyun oynamaması gerekir ve bunu beş yaşına kadar günde en fazla bir saat izler. Altı ve daha büyük yaştaki çocuklar için 90 dakika genellikle makul bir üst sınır olarak düşünülür.

Çocuğumu Ekrandan Uzaklaştırmanın En İyi Yolu Nedir?

Zaman sınırını önceden kabul etmek, çocuğunuzu ekran başından kaldırmanın en kolay yoludur. Çocuğunuza süresi dolmadan birkaç dakika önce haber verirseniz, o da oyunda yaptığı ilerlemeyi kaydedecek zamanı bulabilir. Sert ama makul olun; eğer bir seviyeyi geçmek üzerelerse birkaç dakika daha izin verebilirsiniz. Eğer zaman sınırını aşmakta ısrarcı davranırlarsa, süreyi aştıkları her bir dakikada bir sonraki seanslarının beşer dakika kısalacağını söyleyin.

İpucu: Küçük çocuğunuzun kararlaştırılan sınırı anlayabilmesi ve ne kadar süre kaldığını kolayca görebilmesi için bir mutfak saati kullanabilirsiniz.

Çocuğumun Arkadaşları Şiddet İçeren Bilgisayar Oyunları Oynuyor, Ne Yapmalıyım?

Çocuğunuzun diğer insanların evinde maruz kaldığı şiddet içeren oyunları yönetmek zorlu bir iş olabilir. Çünkü bu durum başka bir ebeveyne onu yargılamadan müdahale etmeyi gerektirebilir.

Dürüst olmak en iyisidir, kendi çocuğunuza vurgu yapın. Ne kadar olgun olduğundan ve gelişimsel açıdan etkilenmeye ne kadar müsait olduğundan bahsedin. Endişelerinizi dile getirin.

İpucu: Şiddet içeren bilgisayar oyunları söz konusu olduğunda, önemli olan açık ve dürüst bir diyalog kurabilmektir. Hem çocuğunuzun arkadaşının ailesine hem de çocuğunuza karşı olabildiğinde dürüst ve net olmaya özen gösterin.

 

Sonuç

Ebeveynliğin birçok kısmında olduğu gibi, çocuğunuzun oyun oynamasını yönetmek de bilinçli ve düşünülmüş kararlar almayı ve bu kararları uygulamaya dayanır. Öncelikle kendinizi bilgisayar oyunları ile ilgili eğitin. Oyun konsollarını ve ebeveyn kontrollerini nasıl kullanacağınızı öğrenin. Çocuğunuzu herkesten daha iyi tanıyorsunuz, bu nedenle onun için doğru olan şeye karar vermek söz konusu olduğunda içgüdülerinize güvenin.

En önemlisi, video oyunlarının çocuklar için harika olabileceğini unutmayın. Oyunlar yaratıcı olmayı, kazanmayı, kaybetmeyi öğretebilir; heyecan verici, ilham verici, güzel, komik, korkutucu ve hatta hepsi birden olabilir. Video oyunları eğlencelidir ve doğru yönettiğiniz takdirde çocuğunuzun hayatına güzellik katabilir.

 

Dijital yetkinlikler, oyun bağımlılığı, internet, sosyal medya ve video oyunların çocuklara etkisi üzerine daha derin bir okuma yapmak istiyorsanız Dr. Umut Kısa'nın Sola Unitas Yayınları tarafından yayınlanan Dijital Zekâ kitabını okumanızı öneririz.

 

 

Kaynak: https://www.theguardian.com/technology/2017/may/11/children-video-games-parents-guide-screentime-violenceKapat