Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL

Çocuğunuzun Bir Dahi Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Bazı zihinler o kadar istisnaidir ki dünyayı değiştirirler. Bu insanların neden geri kalanımızın üzerinde olduğunu tam olarak bilmesek de bilim bize ipuçları sunuyor. Bu konuda dünyadaki en önemli akademisyenlerden biri Psikoloji Profesörü Dr. Dean Sminton'dur.

Yaratıcı dehanın en önemli göstergelerinden biri, insanlar tarafından normalde göz ardı edilen veya filtrelenen şeylere dikkat etme eğilimidir.

Eğer çocuğunuzda yaratıcı deha ya da üstün zekâ eğilimleri arıyorsanız bunu bazı davranışlara dikkat ederek gözlemleyebilirsiniz.

Dean Sminton’a göre, yüksek zekâ yaratıcı deha için gereklidir, ancak yalnızca bilişsel kavrayış ile iş birliği yaptığı sürece işe yarar. Üstün zekâ tek başına yararlıdır ama orijinal olmayan ya da şaşırtıcı olmayan fikirler de üretir. Bu durum bize normal olduğunu düşündüğümüz kişinin çok daha derin bir potansiyeli olduğunu gösterebilir. Normal biri düşündüğümüz çocuğumuz üstün bir potansiyeli taşıyor olabilir. Bunun erken tespiti çok kritik ve yaşamsal olabilir.

Bazı yaratıcılık alanları, özgünlük ve sürprizden çok yararlılığa vurgu yapar. Bu gibi durumlarda, dahilik ve delilik arasındaki ince çizgi çok daha kritik bir hale gelir.

Çocukluk, ergenlik ve erken yetişkinlik dönemindeki bazı olay ve koşulların, bir kişinin zihinsel hastalıklarla ilişkili semptomları ortaya çıkarmadan yaratıcı potansiyelini arttırması da mümkündür. Burası karanlık bir alandır ve dikkat edilmelidir. Elinizde bir bomba tuttuğunuzu düşünün ve bu bomba patlayabilir ya da önemli bir zekâ haline gelebilir. Onun hangi yöne doğru ilerleyeceğini ebeveynlerin tutumları ve çevresel baskılar belirler.

Kendiniz, aileniz ya da çocuğunuzda gözlemleyebileceğiniz ve yönlendirebileceğiniz davranışlar vardır ve doğru anlayış ile en yüksek potansiyele ulaşma şansınız olur.

Dean Sminton’un size neleri takip etmeniz gerektiğini ve bir ebeveyn olarak nasıl destekleyebileceğinizi “Dahiler Neden Dahiler” adlı kitabında anlatıyor. Prof. Dr. Dean Sminton’un bu alanda yarattığı faydalar sayesinde bir çok bilimsel ödül almıştır.

İsteyen herkes sınırlı sayıda alışveriş için hazırladığımız ve normal fiyatı 35 TL olan bu kitabı % 30 indirimle 24.50 TL’ye almak yerine sadece bu kitap için 10 TL'ye karşılık gelen TRSWYF3 promosyon kodunu kullanarak 14.50 TL'ye satın alabilir. Maksimum sayıya ulaşmadan hemen kullanabilirsiniz. Promosyon kodunu kullanabileceğiniz alanı sepetinize gittiğinizde alt bölümde görebilirsiniz. 

Dahiler Neden DahilerKapat