Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL

Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırmanın 10 Yolu

Çocuklar ve kitaplar var olduğundan beri, çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak ebeveynler için bir mücadeledir. Okumak sadece eğitim için değil, dijital olarak çok fazla iletişimin gerçekleştiği modern iş dünyasında, e-posta ve metin tabanlı mesajlaşma sistemleri için de önemlidir. Bu nedenle, anlama ve etkili iletişim kurma becerisi hayati önem taşır ve genç yaşta öğretilmesi gerekir. Tüm bunların ötesinde, keyif için okumak, okula giden ve yetişkin olma yolundaki çocuklar için çok çeşitli faydalar sağlar. Çocukların okuma alışkanlıkları ve akademik başarılarını konu edinen, 17.000’den fazla kişi üzerinde yapılan bir araştırma, keyif için okuyan öğrencilerin sadece kelime hazinesi ve heceleme becerisi değil, matematikte de daha başarılı olduğunu ortaya koymuştur. Okuyan çocuklardaki bu bağlantı, okumayan çocuklardan dört kat daha fazladır. 

İşte ebeveynlerin isteksiz çocuklarını okumaya teşvik etmesi için bazı ipuçları:

Çocukların dil kabiliyetlerini geliştirmek

Çocuğunuzun dil becerisine uygun olarak okuması için ona bir hikaye verin. Hikaye bittiğinde, çocuğunuzdan hikayede en sevdiği bölümleri anlatmasını isteyin. Bu yöntem çocukların kelimeleri seçerek eğlenmelerini ve bir sonraki sayfaya geçmek için heyecanlanmalarını sağlar.

Her gün birkaç hikaye okuyun

Çocuk edebiyatla ne kadar ilgilenirse, okumak günlük yaşamanın daha büyük bir parçası haline gelir. Her hikayede yeni bilgiler, kavramlar ve dil becerileri kazanır.

Çocuklarınıza okuma malzemeleri sağlayın

Okuma kaynakları geniş olan çocuklar, sınavlarında daha yüksek puanlar alır ve standart testlerde daha iyi performans gösterir. Çocuğunuza okuma seviyesinde çeşitli kitap ve dergiler sunarak okuma alışkanlığı edinmesini sağlayın.

Çeşitli aktivitelerle çocuğunuza okuma alışkanlığı edindirin

Çocuklarınızın yaşamının büyük bir bölümünün okuma eylemi ile iç içe geçmesini sağlayın. Menüleri, film adlarını, yol işaretlerini, oyun rehberlerini, hava durumu raporlarını ve diğer günlük bilgileri okumalarını sağlayın. Çocuğunuzun boş zamanında daima okuyacak malzemeleri olduğundan emin olun.

Öz saygısını artırmak için teknolojiyi kullanın

Teknoloji hepimizin öğrenme biçimlerini değiştiriyor ve teknolojiyi çocuğunuzun okuması yolunda pozitif bir faktör olarak da kullanabilirsiniz. Tablet okuyucular gibi teknolojilerin ders sınıflarına eklenmesi, çocukların öz saygısı üzerinde pozitif bir etki yaratıyor. Teknoloji, akıllı telefonlar ile büyümüş öğrenciler için öğrenme yolunda alışkın oldukları bir başka çıkış noktası sunar. Uygulanan teknoloji ve artan okuma becerileri ile özgüvenini geliştirmek, öğrencinin hayatının diğer her alanında olumlu bir dalgalanma etkisi yaratabilir.

 

Ne okuyacaklarını seçmelerine izin verin

Keyif için okumak, bir öğrencinin okul performansını artırmanın en iyi yollardan biridir, ancak bir çocuğa okumayı sevmeyi öğretmek, ona bir kitap vermekten çok daha fazlasını gerektirir. Çocukların ne okuyacaklarını seçmelerine izin vermek, onların yaşam boyu okumalarını sağlamak için önemli püf noktalarından biridir. Bir roman, çizgi roman ya da dergi olmasına bakılmaksızın okuduklarını seçen çocuklar, okudukları şeyle daha fazla ilgilenir ve bilgiyi tutma olasılıkları daha yüksektir.

Yaşlarına uygun kitapları seçmelerine yardımcı olun.

Çocuklarınızın tutkulu birer okuyucu olmaları için ilgi alanlarına ve yaşlarına uygun kitapları seçmelerine yardımcı olun. Onları kütüphaneye götürün ya da tablet okuyucuda istedikleri kitabı seçmelerine yardım edin. Çok çeşitli seçeneklere erişmek, okumaya teşvik edecek hikayeleri seçmelerine yardımcı olur.

Yaratıcı uygulamaları kullanın

Akıllı telefonunuz veya tabletiniz, çocuklarınızın güvenli içeriklere ulaşabilecekleri kullanışlı okuma uygulamaları yüklemek için kullanılabilir. Ebeveynler, çocuklarının hangi içeriklere erişebileceklerini ve zamanlayıcı özellikleri ile farklı etkinlikleri ne kadar süreyle yapabileceklerini seçebilir.

Çocuğunuzun okuduğu içeriklere ilgi gösterin

Yanıtlarınız veya geri bildirimleriniz, çocuklarınızı okumaya teşvik etmek üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Onları çabaları için gerçekten övmeyi unutmayın.

Tekdüze kitaplar yerine ilgi çekici kitapları seçin

Çocuğunuz dijital ortamlarla rekabet edemeyen statik kitaplar yerine  "Uzaydan Gelen Pırt Kafalar" gibi adı dahi gülümseten kitaplarla başlayın. Bu sonrasında Harry Potter ve daha sonra genç yaşında Karamazov Kardeşler okumasını sağlayabilir. Eğlenirse sonra en kaliteli eserleri okumak için bir alt yapıya sahip olabilir. 

Keyif için okumak, çocuklara okulda avantaj sağlar, çünkü okuyan çocuklar yeni fikirlerle tanışmaya alışkındır ve bu alışkanlık onları okumayan akranlarına göre daha hızlı ve etkili bir şekilde öğrenir hale getirir. Bir dizi konuya ve hikayeye kolay erişim sağlamak, gönülsüz bir okuyucunun bile ilgisini çeker ve artan teknoloji, çocuğun özgüvenini artırırken ona daha çağa daha uygun öğrenme fırsatları sunar.

 

 Kapat