Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL

Çocuklarda Sağlıklı Dijital Alışkanlıklar Yaratmak

Anketler çocukların her geçen yıl ekran başında daha fazla zaman geçirdiğini gösteriyor. Bizler de ebeveynler olarak çocukların ve gençlerin dijital ortamda kurdukları bağlantılar ve bu bağlantıların onların sağlığını nasıl etkilediği konusunda kaygılanıyoruz.  Ayrıca açık hava aktiviteleri için harcayabilecekleri zamanı çevrimiçi olup, ekran kaydırarak, aramalar yaparak ve sayfadan sayfaya atlayarak geçirmeleri de endişe verici.

Dijital cihazlar artık hayatımızın bir parçası oldular, bu nedenle çocukların ekran süresinin kontrolünü sağladıklarından ve çevrimiçi ortamda geçirdikleri zamanın hayatımıza olumlu ve anlamlı bir şeyler kattığından emin olmak zorunlu hale geldi.

İşte çocuklarınız ve aynı zamanda sizin için sağlıklı dijital alışkanlıklar edinme konusunda 4 ipucu:

1. Sadece tüketimi değil, yaratıcılığı teşvik edin

Çocuğunuz çevrimiçi ortamda vaktini daha çok tüketerek mi yoksa bir şeyler üreterek mi harcıyor? Çocuğunuzun, bir şeyler oluşturmak, kendi videolarını yapmak, fotoğrafları düzenlemek, gönderiler yazmak, bir video oyununu kodlamak ya da şarkı bestelemek gibi yaratıcı aktiviteler yapıp yapmadığını kontrol edin. Dijital içeriğin yalnızca bir tüketicisi olmak yerine üreticisi olmaları için onları destekleyin.

2. Kimleri takip ettikleri hakkında konuşun.

Dijital dünya, fenomenleri ve takipçilerini destekler ve motive eder. Çocuklar hayatın her kesiminden insanla burada bir araya gelir. Şirketleri, müzik dünyasının ikonlarını, sporcu yıldızları ve de arkadaşlarını takip edebilirler. Çocuğunuzu hayallerini ve tutkularını besleyebilecek kişileri ve kuruluşları takip etmeleri konusunda destekleyin.

Örneğin, çocuğunuz uzaya ilgi duyuyorsa, NASA ve benzer hesapları arayın. Fotoğrafçılığı seviyorsa çalışmalarını online olarak paylaşan müthiş fotoğrafçılar bulmaları için yardımcı olun. Onların öğreten, ilham veren ve tutkularını perçinleyen kişileri takip etmeleri sağlandığında, enerji yiyici içeriklerle değerli vakitlerini harcama olasılıkları azalır.

3. Düzenli dijital temizlik

Birçok çocuk, önceki nesillerin futbolcu kartları ya da tasolar biriktirmesi gibi telefonlarında ya da tabletlerinde uygulamalar biriktirirler. Artık kullanmadıkları ya da kullanmalarının hayatlarına hiçbir fayda sağlamadığı uygulamaları silmeleri için onları teşvik edin. Belki de oynamak için daha iyi oyunlar ya da izlemek için Youtube algoritmasının öneriler olarak çıkardığı videolardan daha iyi videolar olabilir mi?

4. Çocuğunuza örnek olun

Çoğu çocuk ona öyle söylendiği için değil, öyle gördüğü ve deneyimlediği için öğrenir. Çocuklar onlara söyleneni değil, gördüğü ve deneyimlediğini şeyleri davranış haline getirmeye daha meyillidir. Anne-baba olarak ekranda geçirdiğiniz süre konusunda bilinçli olun. İşte ebeveyn olarak kendinize sorabileceğiniz bazı sorular:

Sizi faydalı şekillerde destekleyen, teşvik eden, size meydan okuyan ya da ilham veren kişileri takip ediyor musunuz?

Olumlu etkileşimlerde bulunuyor musunuz?

Başkaları sizinle konuşurken telefon ekranını kaydırmak yerine onlara dikkatinizi veriyor musunuz?

Gün içindeki önemli işleri tamamlamak için dijital araçlarınızı bir kenara koyabiliyor musunuz?

Çocuklarınıza sağlıklı dijital alışkanlıklar kazandırmak bu uygulamaları kural haline getirmelerine yardımcı olacaktır. Çocuklarınızın internette zararlı ve faydasız deneyimlere kapılmasını istemiyorsanız, olumlu ve yararlı ekran süresi geçirmeyi hedeflediklerinden emin olmalısınız.

 

Dijital yetkinlikler, oyun bağımlılığı, internet ve sosyal medyanın çocuklara etkisi üzerine daha derin bir okuma yapmak istiyorsanız Dr. Umut Kısa'nın Sola Unitas Yayınları tarafından yayınlanan Dijital Zekâ kitabını okumanızı öneririz.

 

Kaynak: https://www.parentingideas.com.au/blog/creating-healthy-digital-habits-in-your-child/Kapat