Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL

Çocuklarınıza Sahip Olamadıklarınızı Verin

Çocukluk çağında asla sahip olamadıklarınızı kendi çocuklarınıza verebilirsiniz. Yaşadığınız duygusal ihmali iyileştirmek, kendi hayatınızda olduğu kadar çocuklarınızın hayatında da fark yaratır.

Duygusal ihmal, ailenizin sizi çok sevmesine rağmen, büyüme çağınızda duygularınızı yeterince doğrulamaması durumunda gerçekleşir.

Bu, görünüşte çok basit görünüyor, ancak duygusal ihmalin çocuklar üzerindeki etkisi derindir. Eğer siz de çocukluk çağınızda duygusal olarak ihmal edildiyseniz, bunu yetişkinlik çağınızda da derinden hissedersiniz.

Aileniz duygularınızı yeterince fark etmediyse, onları doğrulamadıysa veya onlara yeterince cevap vermediyse, bilinçaltınıza güçlü bir mesaj yollamıştır: Duyguların önemli değil.

Bu mesajı tekrar tekrar aldığınızda, her şarta kolayca adapte olan çocuk beyniniz ne yapması gerektiğini çözmüştür. Duygularınızı susturur. Böylece ailenize ya da kendinize yük olmazsınız.

Bu yöntem çocukluk çağında duygusal ihmalle başa çıkmanıza yardımcı olmuş olabilir. Ancak bir yetişkine dönüşürken, duygularınıza erişmeniz gerekir. Duygularınız size enerji katar, sizi diğer insanlara bağlar, sizi yönlendirir, bilgilendirir. Üzerine duvar örtülen duygulara erişilemez.

İçinizdeki bu temel kopukluk, hayatınızı çok fark şekillerde etkiler. Bu etkilerin en büyüğü, kendiniz de bir ebeveyn olduğunuzda ortaya çıkar.

Çocuklukta duygusal ihmal görülmezdir, ancak unutulamaz da. Bu sizin suçunuz değil ama ihmal şimdi sizden çocuklarınıza doğru gider. Çünkü kendinizin sahip olamadığı bir şeyi çocuklarınıza vermek çok zordur.

Duygusal ihmali iyileştirmenin yolları vardır ve bunu yaptığınızda doğal olarak daha iyi bir ebeveyn olursunuz.

Çocuklukta Duygusal İhmal Sizi Bir Ebeveyn Olarak Nasıl Etkiler?

  • Aileniz duygularınızı yeterince fark etmediyse, duygularınıza yanıt vermediyse ve onları doğrulamadıysa, çocuğunuzun duygularını anlamak, doğrulamak ve onlara cevap vermek sizin için de kolay olmaz.
  • Duygusal yetenekler çocukluk çağında öğrenilmelidir. Ebeveynleriniz size duygularınızı nasıl tanıyacağınızı, adlandıracağınızı, yöneteceğinizi ve ifade edebileceğinizi öğretti mi? Çocuğunuza şimdi bu becerileri öğretebiliyor musunuz?
  • Çocukken ailenizden yeterince empati ve duygusal destek hissettiniz mi? Hissetmediyseniz, bunları kendi çocuğunuza göstermeniz de zordur. Bu durum sizin ebeveynliğinizi nasıl etkiler?
  • Aileniz sizi yetiştirirken duygularınızı yeterince gördü mü? Şimdi görüyorlar mı? Eğer ebeveynleriniz gerçek doğanızı görmedi ve anlamadıysa, siz de şu an kendinizi anlamakta zorlanabilirsiniz. Bu da çocuğunuzu görememenize sebep olur.
  • Büyürken tamamen kabul edildiğinizi ve sevildiğinizi hissettiniz mi? Siz kendinizi tamamen kabul ettiniz ve sevmeye başladınız mı? Duygusal ihmal sizin suçunuz değil, ancak tedavi edilmediği durumda kendi ihmalinizi çocuğunuza da yansıtabilirsiniz.

Çocuklukta duygusal ihmali tedavi edebilirsiniz. Asla sahip olamadığınız şeyi kendinize verirken, doğal olarak çocuğunuza da vermeye başlarsınız.

Çocuklukta Duygusal İhmali İyileştirmenin ve Daha İyi Bir Ebeveyn Olmanın 5 Yolu

1) Kendi duygularınıza değer vermeye başladığınızda, çocuğunuzun hislerini de doğrularsınız.

Çocuğunuza “Şu anda kızgın mısın?” veya “Üzgün görünüyorsun” dediğinizde, ona otomatik olarak duygularını öğretirsiniz. Çocuğunuz duygularını kabul ederek büyür.

2) Duygusal becerileriniz üzerinde çalışırken, onları çocuğunuza da öğretmeye başlarsınız.

Duygularınızı isimlendirmeyi, onları benimsemeyi, gerektiğinde yönetmeyi ve ifade etmeyi öğrenmek, çocuğunuzun sizinle olan ilişkisinde göreceği ve deneyimleyeceği becerilerdir.

3) Kendinize daha şefkatli davrandığınızda, çocuğunuzun da kendisine daha fazla şefkat göstermesine yardımcı olursunuz.

İnsan olduğunuzu, tüm insanlar gibi hata yaptığınızı ve kendinizi çok fazla zorlamamayı anlayın. Çocuğunuz da kendi yanlış yargılarından kurtulmayı, kendisini affetmeyi ve kendisini sert bir şekilde yargılamamayı öğrensin.

4) Neye ihtiyaç duyduğunuzu veya neyi sevmediğinizi anlamanız, çocuğunuz için harika bir örnek olacaktır.

Çocuğunuza bunları göstermeniz, kendisini ve hayatı daha net bir şekilde görebilmesini sağlar.

5) Kendinizi kabul etmek ve olduğunuz kişiyi sevmek, çocuğunuzun da kendisi hakkında böyle hissetmesini sağlayabilir.

Siz yeterince iyi olduğunuzu anlayıp kendinizi sevdiğinizde, çocuğunuz da kendisini kabul etmeyi öğrenir. Kendisini güçlü hissederek büyür ve sevilmeye değer olduğunu bilir. Duygusal ihmalle büyümeyi seçmediniz. Aslında, bir çocuk olarak, ihmal edildiğinizin bile farkında değildiniz.

Ama şimdi, bir yetişkin olarak, iyileşmeyi seçebilirsiniz. Ve bunu yaparken, çocuklarınız için daha bağlı, daha etkili bir ebeveyn olmak için gerekli yola girersiniz.

Dr. Jonice Webb, Psikoterapist

Çocuklukta duygusal ihmal ile ilgili daha fazla bilgi almak ve nasıl iyileşebileceğinizi öğrenmek için Çocuklukta İhmalin İzi: Boşluk Hissi ve Çocuklukta İhmalin İzi: Çözümler adlı kitaplardan yardım alabilirsiniz.

Bu makale, ilk olarak YourTango.com adresinde yayınlandı. Burada yazarın izniyle yeniden yayınlanmıştır.

 

Kaynak: https://drjonicewebb.com/give-your-kids-what-you-never-had-5-ways-to-stop-childhood-emotional-neglect/Kapat