Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL

Çocuklarınızın Şu An Size Sormak İstediği 10 Soru

“Anne, bir daha arkadaşıma oyun oynamaya gidebilecek miyim?” Dört yaşındaki kızım bu sabah kahvaltıda durup dururken bana bu soruyu sordu.

“Bilmiyorum canım” dedim, “Umarım yakında…”.

“Ben de. Çünkü tüm arkadaşlarımı çok özledim” diye yanıtladı.

Oyun grupları bir yana, şu anda hepimizin birçok sorusu var, buna çocuklarımız da dahil. Aramızdaki fark şu, biz yetişkinler, bir belirsizlikle yaşamaktan başka seçeneğimiz olmadığını biliyoruz. Ancak küçüklerimiz bunu bilmiyor ve bizden cevaplar bekliyorlar.

Herkesin kaygıları şu an üst seviyede ve ebeveynler iyi niyetli, ancak faydasız tavsiyelerin bombardımanı altında. Onlara “Dürüst olun” diyoruz ve aynı zamanda “Gelişimsel olarak doğru cevaplar verin”. Ya da “Özgün cevaplarınızı bulun ama çocuklarınıza ekstra yük eklemediğinizden emin olun”. Bunlar kötü tavsiyeler değil, fakat ne yazık ki pek yararlı da değiller.

Ebeveynler son zamanda çocuklarının sahip olduğu bir dizi soruyu nasıl cevaplayacaklarını kara kara düşünüyorlar. Onlara gerçeği söylemek, ancak bunaltıcı olmamak istiyoruz. Dürüst, gelişimsel olarak uygun ve anlayabilecekleri ile sınırlı cevaplar vermek istiyoruz, ancak aslında bu cevapların neler olduğunu bizler de bilmiyoruz.

Size aşağıdaki soruları ve uygun olabilecek yanıtları önermek isterim. Bunlar ebeveynlerin bana sorduğu sorulardan bazıları ve yanıtları ben de çocuklarıma veriyorum. Kelime seçimleri sadece öneridir, her zaman olduğu gibi, kendi çocuklarınız konusunda uzman olduğunuza ve onların anlayacakları dilden konuşma yetinize inanıyorum. Bu cevapları sadece bir rehber olarak düşünün.

  1. Tüm bunlar ne zaman sona erecek?

Bilmiyorum canım, kimse bilmiyor. Bu durum çok yeni. Ancak biz şu an bundan bahsederken bile herkesin okula, işe, doğum günü partilerine, oyun günlerine ve restoranlara güvenli şekilde dönebilmesi için çalışan çok fazla insan var. Doktorlar, hemşireler ve bilim insanları bizim için çalışıyor.

  1. Biz de korona virüs kapacak mıyız?

Virüsü kapmamak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Ellerimizi çok yıkıyoruz ve evde kalıyoruz. Dışarı çıkmamız gerektiğinde maske takıyoruz ve diğer insanlardan uzak duruyoruz. Tüm bunlar bizi ve diğer birçok insanı güvende tutuyor. Korona virüs kaparsak, soğuk algınlığı veya gripten farklı olmayabilir. Yardıma ihtiyacımız olursa, bize nasıl bakacaklarını bilen harika doktorlar ve hemşireler var.

  1. Neden maske takmak zorundayız?

Maske takmak yüzümüze dokunmamayı hatırlamamıza yardımcı olur, bu da elimizde mikrop olması durumunda önemlidir. Evdeyken ellerimiz çoğunlukla temiz, çünkü onları çok yıkıyoruz. Bu yüzden yüzümüze dokunmamız o kadar kötü değil. Dışarıdayken elimizde mikroplar olabilir ve maskeler hem bize yüzümüze dokunmamamızı hatırlatır hem de virüsün burnumuza ve ağzımıza girmesini durdurabilir. Ayrıca maske takarak virüsü taşıyor olmamız ihtimaline karşı diğer insanları da koruyabiliriz.

  1. Neden her şey bu kadar sıkıcı?

Şu anda her şey bize sıkıcı geliyor çünkü yapamayacağımız şeyler hakkında çok fazla kural var. Okula ya da işe gidemiyoruz ya da dışarıda oyun oynayamıyoruz ve oyun alanları gibi kapalı yerlere gidemiyoruz. Ayrıca bazen üzgün veya sinirli olduğumuzda da kendimizi sıkılmış hissedebiliyoruz. Bazen sadece sarılmak ve bir şeylere gülmek bile bize daha iyi hissettirebilir.

  1. Madem evdesin, neden benimle daha fazla oynamıyorsun?

Eskiden evdeyken en çok odaklandığım şey sendin, çünkü işe odaklanabilmek için ofise gidiyordum. Şimdi sadece evdeyim ve işime de evde odaklanmam gerekiyor. Hala tüm sorumluluklarımı yerine getirmek zorundayım ama artık bunların hepsini evde yapmak zorundayım.

Bunun kafa karıştırıcı ya da sinir bozucu olabildiğinin farkındayım. Benim için de kafa karıştırıcı ve sinir bozucu. Her sabah seninle ne zaman oynayabileceğimi konuşalım. Böylece ikimiz de günün bu saatinin gelmesini sabırsızlıkla bekleyebiliriz.

  1. Bugün neden bana bağırdın?

Kaza olduğunu bilsem de elindeki bardağı düşürdüğünde kızdım. Bağırmak istememiştim ama bir anda ağzımdan çıktı. Özür dilerim. Farklı olan her şey benim de duygularımı daha yoğun yaşamama neden oluyor ve bazen istemediğim tepkiler verebiliyorum.

  1. Bu yüzden mi babamla birbirinize daha fazla bağırıyorsunuz?

Evet. Ailemizdeki herkes, sen de dahil, büyük duygular yaşıyor. Çünkü bu çok garip ve zor bir süreç. Ve hepimiz oldukça küçük bir alanda birlikte kalmak zorundayız. Yani bu küçük alanda büyük duygular var. Baban ve benim kavgalarımız küçük ama ailemizdeki sevgi çok büyük.

  1. Sen de korkuyor musun?

Evet, bazen biraz korkuyorum. Korku hissetmek sorun değil; yeni şeyler hepimiz için korkutucu olabilir. Ama sonra bu evde ne kadar güvende ve rahat olduğumuzu ve evimizde ne kadar çok sevgi olduğunu düşünüyorum. Dünyada ne kadar çok kişinin diğer insanlara yardım etmek için çalıştığını düşünüyorum. Sonra kendimi daha iyi hissediyorum.

  1. Benimle tuvalete gelir misin? (Yıllardır kendi başına tuvalete gitse de)

Evet, geleceğim. (Yapacak milyonlarca işim olsa da küçük çocuğumun bu dönemde daha fazla bağlantı duygusuna ihtiyacı var. Bu yüzden onunla banyoya gidiyorum.)

  1. Ne zaman bir şeyler atıştırabilirim?

(En son atıştırmasının üstünden sadece 37 saniye geçmiş olsa da) Gel bakalım, seçeneklerimiz şunlar…

*Birçok ebeveynin şimdiye kadar korona virüsten etkilenmiş olabileceğini biliyorum. Bu durumda, ilgili soru sizin için geçerli olmayacaktır. 

Rebecca Schrag Hershberg, Ph.D. (Çeviren: Pınar Göker)Kapat