Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL

Daha Fazla Soru Sor – Soru Sormanın Gücünü Keşfedin

Yeni kapılar aralamada, çözümler keşfetmede ve değişimi alevlendirmede soruların gücü.

Hangi gizli yetenek başarılı insanları hayatın her alanında birbirine bağlar? Bilgilendirilmiş kararlar almalarına, yaratıcılığa ilham vermelerine ve daha güçlü bağlantılar kurmalarına yardımcı olan nedir?

Cevap şaşırtıcı derecede basittir: Doğru zamanda doğru soruları nasıl soracaklarını bilirler.

Sorular, engelleri aşmamıza, çözümleri belirlememize ve yeni şeyler yapmanın yollarını keşfetmemize yardımcı olur. Ancak pek azımız soruları nasıl gerçekten etkili bir şekilde kullanacağını bilir. Yazar Frank Sesno, merak uyandıran ve öğretici olan sorgulama gücünün kilidini açmak için bir rehber olan “Daha Fazla Soru Sor” ile bu durumu değiştirmeyi amaçlıyor.

Emmy ödüllü bir gazeteci olan Sesno, onlarca yılını dünya liderlerine ve sıradan insanlara sorular sorarak geçirdi. Soru sorma sanatını, her biri belirli bir amaç için tasarlanmış on bir yararlı soru kategorisine ayırmak için müthiş görüşme becerilerini ve deneyimini kullandı.

Daha Fazla Soru Sor, soru sorma tekniklerini yenilemek ve geliştirmek için kullanan onlarca liderin aydınlatıcı röportajları ve hikayeleriyle doludur. Kitabın sonunda neyi ne zaman soracağınızı, neyi dinlemeniz gerektiğini ve her farklı soru türünün sizi hedeflerinize nasıl yaklaştıracağını keşfedeceksiniz.

Kitapta bulabileceğiniz bazı bilgiler şunlar:

  • Colin Powell, stratejik soruların bir misyonu nasıl tanımlayabileceğini ve gelmekte olan başarıyı ya da başarısızlığı nasıl tahmin edebileceğini gösterir.
  • Şirket uzmanı Steve Miller, bir şirketin problemlerinin kalbine ulaşmak için teşhis sorularını kullanır.
  • NPR’dan Terry Gross, empati sorularıyla daha derine iner.
  • Gazeteciler Anderson Cooper ve Jorge Ramos, insanları sorumlu tutmak için yüzleşme sorularını nasıl kullandıklarını açıklarlar.
  • Yaratıcı sorular birkaç hayalciyi Uber’i düşünmeye zorladı ve genç bir belediye başkanı tarihe meydan okudu.
  • Karen Osborne, kar amacı gütmeyen kuruluşların farkındalık ve bağış artırmalarına yardımcı olmak için misyon soruları sorar.
  • Anthony Fauci, HIV / AIDS gizemini kırmaya yardımcı olmak için bilimsel sorular sordu.

Anlık cevaplar çağında, uçup giden gerçeklerin arasında Sesno, dikkatle gözlemlemenin, dikkatle dinlemenin ve daha fazlasını sormanın değerini gösterir. Soru sorma şeklinizi değiştirecek olan ve yaşamınızı bile değiştirebilecek bir tekniğin yol haritasını çıkarır.

Frank Sesno’nun Daha Fazla Soru Sor isimli kitabı, Türkiye’de Sola Unitas Yayınları tarafından yayımlanmıştır.

Kaynak: https://www.franksesno.com/ask-moreKapat