Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL

Depresyona Yatkın mısınız? Sebebi Düşündüğünüzden Daha Farklı Olabilir

Duygularınız, kim olduğunuzu en kişisel şekilde anlatan biyolojik tarafınızdır. Duygular aynı zamanda yaşamla başa çıkmak ve güç bulmak için en önemli kaynaklarınızdır.

Büyük insan kitleleri on yıllar boyunca kendilerinde neyin eksik olduğunu anlamadan hayatlarına devam etmiştir. Bu kişiler etraflarına bakarlar ve başka insanların daha fazla renkle, eksiksiz bir yaşam sürdürdüklerini görürler. Bir şeylerin doğru gitmediği konusunda belli belirsiz hislere sahip olabilirler.

Aslında onlar da zeki, yetenekli ve iyi insanlardır. Ancak yaşamın zorluklarına karşı diğer insanlardan daha savunmasız olduklarının farkında değildirler.

Hiç beklemedikleri bir anda işleri yolunda gitmediğinde, çocuklarının önemli bir sorunu olduğunda ya da sevdikleri uzaklara gittiğinde, evliliklerinde bir sorun olduğunda ya da reddedildiklerinde, aslında hayatlarında her şeyin o kadar da yolunda gitmediğini fark ederler.

Bu kişiler büyük bir mücadele sürecinin sonrasında depresyona girdiklerini fark ederler. “Bu benim için neden bu kadar zor?” diye merak ederler; “Nasıl bu noktaya geldim?”, “Bir şeyleri daha farklı yapabilir miydim?”.

Cevapları; “Belki” olur.

Aslında çocuklukta yeterince duygusal ilgi görmüş olsalardı, şimdi duygularına daha yararlı bir şekilde erişiyor olacaklardı.

Duyguların yeterince önem görmediği bir evde yetişmek (Çocuklukta Duygusal İhmal) yetişkinlik döneminde dikkate değer zararlara neden olur. Çocuk, yaşamı boyunca depresyona diğer insanlardan daha yatkın olur ve her zaman kendini suçlamaya eğilimlidir.

Ailenizden yeterince duygusal yanıt almadan büyüdüyseniz, duygularınızı otomatik olarak uzaklaştırmış ve yok etmiş olabilirsiniz. Bu yöntem çocukluğunuz boyunca işe yaramış olabilir, ancak şimdi, yetişkinlik çağında tatminkar bir yaşam sürdürmek için duygularınıza tamamen ve sağlıklı biçimde erişmeye ihtiyacınız var.

Çocuklukta Duygusal İhmalin Yetişkinlikte Depresyona Sebep Olmasının 5 Sebebi

  1. Duygularınız duvarın arkasında kalmıştır. Çocukluk evinizle başa çıkmak için duygularınızı uzaklaştırdığınız için şimdi bu zengin, motive edici, teşvik edici geri bildirim sistemine erişemeden yaşıyorsunuz.
  2. Diğer insanların sahip olduğu duygusal eğitimden mahrum kaldınız. Duygusal olmayan bölgede büyüdünüz. Kimse size duygularınızı nasıl tanımlayacağınızı, nasıl ifade edeceğinizi, yöneteceğinizi ya da kullanacağınızı öğretmedi.
  3. Çocukluk çağı duygusal ihmali, koca dünyada yapayalnızmışsınız gibi hissetmenize neden olur. Kimse çocuk olarak ne hissettiğinizi fark etmediğinde ve duygusal gereksinimlerinize cevap vermediğinde, insanlara duygusal olarak güvenmemeniz gerektiğini öğrenirsiniz.
  4. Öfkenizi içe doğru yönlendirmeye yatkınsınız. Öfke, onu nasıl kullanmanız gerektiğini bildiğinizde güçlendirici ve yararlı bir duygu olabilir. Çocukken öfkenizi nasıl kullanacağınızı öğrenmediyseniz, yetişkinlikte kendinize karşı kullanma riskiniz vardır.
  5. Utanç hissine yatkınsınız. Çocuklukta duygusal ihmale uğramak, duygularınızın önemsiz ya da kötü olduğuna dair güçlü bir mesajdır. Bu da, duygulara sahip olduğunuz için kolayca utanmanıza sebep olabilir.

Ve şimdi, tüm bu kötü haberlerden sonra, sizin için çok iyi haberlerim var: artık çocuklukta duygusal ihmalin etkilerini anladığınıza göre, kendinizi iyileştirebilirsiniz. Bunu yaptığınızda yalnızca depresyona karşı yatkınlığınızı iyileştirmekle kalmaz, yaşamınızın diğer birçok alanını da geliştirebilirsiniz.

Depresyona Karşı Savunmayı Artırmanın 3 Yolu

  1. Çocuklukta duygusal ihmal üzerine çalışmaya başlayın. Çocuklukta duygusal ihmalin en iyi yanı iyileştirilebilmesidir. Çocukluktaki duygularınızı engellemek için ördüğünüz o duvarı yıkabilirsiniz. Daha çeşitli duygular hissetmeye başlayabilirsiniz. Öfkenizi nasıl daha sağlıklı ve koruyucu şekilde kullanacağınızı öğrenebilirsiniz. Kaçırdığınız duygu becerilerini öğrenebilirsiniz.
  2. Duygularınızın arkadaşınız olduğunu kabul edin. Duygularınız canlılık ve zenginlik kaynağıdır. Onlar olmadan, gri bir dünyada yaşıyorsunuz. Duygularınızı geri almak ve onları kullanmayı öğrenmek dünyayla bağ kurmanızı sağlar, sizi rahatlatır ve zenginleştirir.
  3. Dünyaya uzanın. Duygularınızı hissetmeyi öğrenmek, dünyayı sizin için daha kolay ulaşılabilir bir yer haline getirecektir. Duvarın yanındaki insanlara erişebildiğinizde, artık kendinizi yalnız hissetmeyeceksiniz.

Çocuklukta duygusal ihmal kolay fark edilemez. Yine de yetişkinlik yaşamınız boyunca mücadele etmenize neden olur ve sizi depresyona daha yatkın hale getirir. Çocuklukta duygusal ihmal ile ilgili daha fazla bilgi almak ve nasıl iyileşebileceğinizi öğrenmek için Çocuklukta İhmalin İzi: Boşluk Hissi ve Çocuklukta İhmalin İzi: Çözümler adlı kitaplardan yardım alabilirsiniz.

Dr. Jonice Webb, Psikoterapist

Bu makale daha önce Psychcentral.com’da yayınlanmış olup, yazarın izniyle burada yeniden yayınlanmıştır.Kapat