Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL

Dikkat Dağınıklığını Önlemenin Yolları

Çoklu görev esasen kasıtlı bir dikkat dağıtma biçimidir. Birden çok görev arasında geçiş yapmak, gittikçe daha da kötüleşen bir etkiyle belleğimizi bozar. Kanada'da yapılan bir çalışmada, bir ders sırasında dizüstü bilgisayar kullanan öğrenciler daha sonraki bir testte daha düşük puan aldı - belki de büyük bir sürpriz değil-. Ancak önlerinde bir dizüstü bilgisayar olmayanlar bile yanlarında oturan öğrencilerin "ekran etkisiyle" dikkatleri o kadar dağıldı ki yüzde 17 daha düşük puan aldılar. Hintli Budist Santideva'nın dediği gibi, dikkati dağılmış bir zihin "hiçbir işe uygun değildir."

 

Peki tüm bu dikkat dağıtıcı şeylerle ilgili ne yapacağız?

Meditasyon yardımcı olur. İnsanlar meditasyonun amacının zihninizi temizlemek ve sakinleşmek olduğunu biliyor ancak hikayenin tamamı bu değildir. Meditasyon, meditasyonu bıraktığımızda ne olacağı ile ilgilidir. Dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak sessiz bir odada farkındalık pratiği yapmamızın etkisi, gevezelik eden iş arkadaşlarıyla çevrili gürültülü bir ofisteyken bu beceriden yararlanabilmemizdir.

 

Gereksiz dikkat dağıtıcı unsurları azaltarak işleri kendi kendinize kolaylaştırabilirsiniz:
- Telefonunuzu, tercihen göremeyeceğiniz bir yere koyun.
- E-postalarınızı veya Twitter'ı kontrol etmek için bir zaman aralığı planlayın, böylece sürekli kesilip oraya bakmak zorunda kalmazsınız.
- Bilgisayarınızdaki gereksiz pencereleri kapatın.
- Hatta tamamen çevrimdışı olun. Çevrim içi zamanınızı takip edecek ve hatta sizi belirli saatlerde yerel ağdan atacak uygulamalar var gerekirse bunları deneyin.
- İnsanlar sizi orada bölmeye eğilimliyse, masanızdan uzaklaşın.
- Dış etkilerden soyutlanmış ve belirli bir göreve odaklanılmış bir saat veya daha uzun zaman geçirmek için kendinize izin verin.

En yüksek etki için, kendinizde işe yarayan kalıpları bulmalısınız. Yazarken, tüm kitaplarımın etrafıma dağılmış olmasını seviyorum; bu, kaotik görünen ve birçok insanı rahatsız eden bir görüntü. (Şu anda kolumun uzağında açılmış altı kitabım var.) Fakat ben, en iyi bu şekilde konsantre oluyorum.

Çoğu görev için sessizce çalışmayı tercih ederim, ancak bulaşıkları yıkarken veya araba kullanırken müziği veya iyi bir podcast'i dinlemeyi seviyorum. Toplantılarda, telefonumu elime almamaya çabalıyorum.

Konsantrasyon kalıplarınız farklı olacaktır. Onları öğrenin. Gün boyunca akışta kalmanızı teşvik eden ve bozan şeylere dikkat edin. Görevler arasında art arda geçiş yapmamaya çalışın.

 

Dikkat dağınıklı, zaman yönetimi, verimli çalışmak gibi konularda daha detaylı bir okuma yapmak isterseniz yukarıdaki yazının yazarı Dan Zigmond'un Sola Unitas Yayınları tarafından yayınlanan Buda'nın Ofisi kitabını okumanızı öneririz. 

 

Kaynak: https://medium.com/@djz/dealing-with-distractions-b8e34707e369Kapat