Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL

Duygusal İhmal ve Öz Disiplin

Bir psikolog olarak, çok yetenekli ve parlak insanların bile öz disiplin konusunda mücadele vermekte olduklarını gördüm. Muazzam bir potansiyele sahip olan bir insanın, öz disiplinle mücadelesi yüzünden geride kalması acı vericidir. Birçok insanın sahip olduğu potansiyeli kullanamadığına, yapmak istediklerini yapamadıklarına şahit oldum.

Bu insanlar kendilerinin tembel olduklarını düşünürler. Önemli şeyler yapmak için verdikleri sözleri yerine getiremedikleri için kendilerine kızarlar. Kendilerine karşı öfkeleri, özgüvenlerini tüketmeye başlar. Yavaş yavaş pes etmeye başlarlar. Çünkü kendilerine karşı yarattıkları öfke döngüsü, hayal kırıklığı ve başarısızlık duyguları tarafından esir alınırlar.

Bu insanlarla yıllardır karşılaşıyorum. Kişinin yapmak istediklerini yapamayacağını ilan ettiğini duyuyorum. Ve artık öz disiplinle mücadelesinin duygusal ihmale dayandığını biliyorum.

Hiçbirimiz başarmak istediklerimizi kendimiz yapmak için doğal bir yetenekle doğmadık. Bu yeteneği, ebeveynlerimiz sayesinde öğrenebiliriz. Ebeveynleriniz arkadaşlarınızla oynarken sizi yemeğe çağırdığında, size disiplinin en önemli iki yönünü öğretiyordu: yapmak istemediklerinizi yapmayı ve bunları yapmamak için neler yapabileceğinizi.

Öz disiplini sağlamanın en önemli bileşenlerinden biri, bir amaç duygusuna sahip olmaktır. Bireyin kendisini hoş olmayan, sıkıcı ya da korkutucu şeyler yapmak için zorlamasının arkasında, bir kişisel amaç vardır. Bu amaç, mantıkla değil, hissetmekle yönlendirilmelidir. Yoksa kişinin hedeflerini gerçekleştirmesi için onu zorlayacak kadar güçlü bir motivasyon olmayacaktır. Mantık, güçlü bir motivasyon değildir; oysa duygular öyledir.

İnsanların kendilerini suçlamalarını durdurmak, hedefleri için yapmak istemedikleri şeyleri yapmalarını sağlayacak en önemli motivasyon, kendilerine kişisel bir amaç belirlemeleridir. Ne hakkında tutkulu hissediyorsunuz? Gerçekten neye önem veriyorsunuz? Çünkü bir kez gerçekte ne istediğinizi ve arzuladığınızı bulduğunuzda tutkunuz, sizi ihtiyacınız olan gücün ötesinde motive edecektir. Ve sonrasında, yapmak istemediğiniz şeyleri yaparken bile çok daha başarılı olacaksınız.

Çocuklukta duygusal ihmal ile ilgili daha fazla bilgi almak ve nasıl iyileşebileceğinizi öğrenmek için Çocuklukta İhmalin İzi: Boşluk Hissi ve Çocuklukta İhmalin İzi: Çözümler adlı kitaplardan yardım alabilirsiniz.

Dr. Jonice Webb, Psikoterapist

 

Kaynak: https://drjonicewebb.com/285/Kapat