Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL

Etrafına Duvar Ören Çocuk #kitapyorumu

Olumsuz çocukluk deneyimine sahip çocuklar yaşadıkları duygusal acı ile baş edebilmek için sessizleşebilir, öfkelenebilir, zarar verici davranışlar sergileyebilir kimi zaman da etrafına duvar örüp içine kapanabilir.

Etrafına Duvar Ören Çocuk kitabı da; kendisini güçlü ve korunaklı hissettiği bir duvarın arkasındaki çocuğun Nazik biri tarafından ziyaret edilmesiyle başlayan bir değişim dönüşüm ve güven hikayesi saklıyor sayfalarında.

Örülü bu duvar minik kahramanımızı kendisinden de uzaklaştırdığı için değişim ve dönüşüm kolay olmuyor. Üstelik Nazik birinin örülü duvar arkasındaki kahramanımıza yakınlık göstermesi ile çatlayan duvar geçmişte yaşadığı zorlu günleri hatırlattığı için kahramanımızın duvarlarını daha da sağlamlaştırmasına neden oluyor. Nazik biri vazgeçmiyor ve çatlaklardan içeri ışık da sızabileceğini, duvar örmeye yarayan tuğlalardan köprü de yapılabileceğini ve bu köprünün kalpleri iletişime, güvene ve duyguları keşfe de ulaştırabileceğine tanık ettiriyor küçük kahramanımızı.

Kitapta duvar örmeye sebep olan olumsuz deneyimin ne olduğunun açıkça belirtilmemesi ve okurunun kendi yaşadığı acıyı ya da travmayı somutlaştırmasına imkan tanıması kitabın en kıymetli yanlarından biri.

Bedeninizin kapılarını ve pencerelerini açtırarak içeri dolan ferahlık ile duygularınızı kalbinize davet eden, cebinizi farkındalıklarla dolduran, sevgi, dinleme, paylaşma ve şefkat ile tüm duvarların yıkılabileceğine tanık ettiren bu güzelliğin her bir sayfası kalbinizin ritmini değiştiriyor ve kapağını kapatırken yüzünüzü güneşe döndürerek Anton Çehov’un “Aşılmasına imkan olmayan hiç bir duvar yoktur ” sözünü fısıldıyor yüreğinize.

Kitaplarına hayran olduğum @solakidz tarafından 3-6 yaş aralığına önerilen bu güzellik içindeki çocuğu kucaklamak isteyen tüm yetişkinlerin de kalbine umut tohumları ekecektir. Çocuklar ile çalışan uzmanların kitaplığında ve kalbinde de kesinlikle olmalı bu güzellik.

Kitap: Etrafına Duvar Ören Çocuk
Yorum: @okurpusulasiKapat