Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL

İnsani İletişimin En Güçlü Aracı: Doğrulama

Doğrulama, bir ilişkiyi geliştirmenin en hızlı, en basit ve en güçlü yoludur. Hemen hemen her durumda anında çalışır ve en verimli "çok yönlü" ilişki aracıdır.

Evliliğinizi veya romantik ilişkilerinizi geliştirmenin ötesinde samimi doğrulama; aileniz, arkadaşlarınız, komşularınız, akrabalarınız, yöneticileriniz, meslektaşlarınız ve hatta daha fazlasıyla ilişkilerinizi geliştirecektir.

 

Etkili (ve Samimi) Doğrulama Size Nasıl Yardımcı Olur?

Başkalarının endişelerini, korkularını veya belirsizliklerini sakinleştirin (ve hatta bazen ortadan kaldırın).

Bu, özellikle sevgiliniz üzgünse, sinirli müşterilerle veya iş arkadaşlarınızla iletişimdeyseniz veya küçük çocuklarla mantık yürütmeye çalışıyorsanız özellikle yararlıdır.

 

Başkalarının heyecanını ve mutluluğunu artırın.

Bu, diğer kişi için açık bir armağandır. Araştırmalar başkalarının olumlu deneyimlerini onaylamanın, bir ilişkideki bağı ve memnuniyeti büyük ölçüde artırabileceğini de göstermiştir.

 

Sorunu nasıl çözeceğinizi bilmeseniz bile, başkalarına destek ve cesaret sağlayın.

Kendi deneyiminiz veya uzmanlığınız ne olursa olsun, herhangi bir durumda birine yardım edebileceğinizi dair harekete geçmek o kişinin size güven duymasını sağlar. Sorunu tam anlamıyla çözüme kavuşturamazsanız bile en azından samimi bir biçimde denemiş, elinizden geleni yapmaya çalışmış olursunuz.

 

Yakın ilişkilerinizde daha kolay sevgi, anlayış ve şefkat gösterin.

Araştırma (ve sağduyu), bu becerinin kalıcı, mutlu ilişkiler için kritik olduğunu göstermektedir.

 

Başkalarının size güvenirken güvende ve rahat hissetmesine yardımcı olun.

Bu, kişilerle aranızda daha derin, daha anlamlı bir bağ kurar ve onların size olan ilgisini artırır.

 

Tartışmalardan kaçının veya hızlıca çözün.

Kafa karıştırmak ve kısır tartışmalara girmek yerine, diğer tarafı nasıl sakinleştireceğinizi ve amacınızı nasıl aktarabileceğinizi bilerek zamandan, hayal kırıklığından ve baş ağrısından tasarruf edeceksiniz.

 

Tutarlı tavsiyeler verin.

Başkalarını anladığınızda ve onayladığınızda, tavsiyelerinize, geri bildirimlerinize ve fikirlerinize önemli ölçüde daha açık hale gelirler.

 

Müzakerelerinizi geliştirin.

İster işte, ister yaşamın başka bir alanında olsun doğrulama, muadilinizi silahsızlandırmanıza ve ikinizin de harika hissettiği ortak bir anlaşmaya daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olur.

 

Her yönüyle daha sevilen bir insan olmak.

Birinin duyulduğunu ve anlaşıldığını hissetmesine yardım ettiğinizde, size karşı doğal bir sempati geliştirmekten kendini alamaz. İnsanların, duyulma ve takdir edilme gibi derin bir ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaçları içtenlikle karşılayanlar, bu nedenle en çok sevilen ve saygı duyulanlar arasındadır.

 

Sağlıklı iletişim, ilişki ve iletişim yönetimi, etkili müzakere gibi konularda daha derin bir okuma yapmak istiyorsanız yukarıdaki yazının yazarı Michael Sorensen'ın Sola Unitas Yayınları tarafından yayınlanan Seni Duyuyorum kitabını okumanızı öneririz.

 

Kaynak: https://michaelssorensen.com/how-to-validate-someone-the-four-step-method/

 

 Kapat