Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL

İnsanlara Hayır Demekte Neden Bu Kadar Zorlanıyorsunuz?

“Hayır” demek sizin için zor mu? Kendinizi defalarca açıklama, gerekçeler sunma ve ardından daha fazla neden sunma ihtiyacı hissediyor musunuz? Peki, ya size aslında “Hayır” derken bir gerekçe sunmanıza gerek olmadığını söylesem?

Dünyadaki tüm insanlar iki gruba ayrılabilir: Kolayca “hayır” diyebilenler ve bunu yapamayanlar.

Birinci gruptaki insanlar için, birinin bu konuda sorun yaşadığını düşünmek oldukça zor.

Ancak birçok insan için bunu yapabilmek o kadar da kolay değil. “Hayır” demek, onlar için büyük bir yük. Bu, özellikle büyürken onlara “hayır” deme şansı vermeyen ailelerde yetişen çocuklar, bugünün yetişkinleri için geçerli. “Hayır” diyememek, çocuklukta duygusal ihmalin bir sonucu.

Hayır Demekte Zorlanmanızın 4 Nedeni

  1. Suçluluk Hissi: Bu konuyla mücadele eden insanlar bana, o kişinin talebi mantıksız olsa bile, birisine "hayır" dedikten sonra saatlerce suçlu hissettiklerini söylüyorlar. Suçluluk, her zaman yardımcı ve istekli olmaları gerektiği ve eğer değillerse, o zaman kötü bir insan oldukları duygusundan gelir.
  2. Düşük Benlik Değeri: Bu, sizin diğer insanlar kadar önemli olmadığınızı düşündüğünüze dair bir işarettir. Sizin ihtiyaçlarınız, duygularınız ikinci sıradadır. Başkalarının ihtiyaçları ve duyguları, sizinkinden daha değerli. Kendi duygularınızı öne koyma hakkına sahip değilsiniz.
  3. Beceri Eksikliği: Tüm hayatınızı “evet” diyerek geçirdiyseniz, farklı bir şeyi nasıl söyleyeceğinizi bilemeyebilirsiniz. Hayır deme fikri size yabancı ve tamamen yanlış gelebilir. Bunu nasıl yapabilirim? Nasıl söyleyebilirim? Aklınızda daima bu sorular vardır.
  4. Yanlış İnançlar: Hayır demek için bir gerekçe sunma fikri, yanlış bir fikirdir. Bir arkadaşınız kıyafetlerini kuru temizlemeden almanızı isterse, neden yapamayacağınızın nedenlerini ona açıklamanız gerekir mi? Bu yanlış inanç, çoğu zaman uzun, ayrıntılı, gereksiz açıklamalara yol açar.

Hayır Demek İçin 4 İlke

  1. Hayatınızdaki tüm insanlar sizden bir şeyler isteyebilir. Karşılığında “hayır” deme hakkına sahipsiniz. Gerçek haklarınızı anlar ve kabul ederseniz, suçluluk duygunuz ortadan kalkacaktır.
  2. İhtiyaçlarınız ve duygularınız en az herkesinkiler kadar önemlidir. Siz, kendi duygu ve ihtiyaçlarınızın koruyucususunuz. Onlara öncelik verme sorumluluğunuz var.
  3. Hayır demek içinizde rahatsızlık duygusu yaratabilir. Bunu ne kadar çok yaparsanız, bir süre sonra size o kadar kolay gelecek. Bunun sebebi nasıl yapılacağını öğrenmeniz değil, yapmaya alışmanızdır.
  4. Bir sebep belirtmenize gerek yok. “Hayır” deme hakkının bir uzantısı da, bunu hiçbir açıklama, mazeret olmadan yapabilmektir.

Bu ilkeleri defalarca okuyun, sindirin ve hatırlayın. Çünkü sizi özgür bırakacaklar.,

Dr. Jonice Webb

Çocuklukta Duygusal İhmal hakkında daha fazla bilgi edinmek, daha fazla güvende hissetmek ve kendi ihtiyaçlarınızı ön plana koyabilmek için Sola Unitas Yayınları tarafından yayınlanan “Boşluk Hissi - Çocuklukta İhmalin İzi” adlı kitabı okuyabilirsiniz.

Kaynak: https://drjonicewebb.com/4-reasons-its-hard-for-you-to-say-no-to-peoples-requests/Kapat