Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL

Keşkesiz Bir Hayat Mümkün mü?

Hayatta sürekli bir yerden bir yere sürükleniyormuş gibi hissetmenin tam tersi sorumluluk almak. Eğer hayatınızda gerçekten daha derin bir anlam arıyorsanız, bu kitap tam size göre. Kitap, basitçe hedef belirlemenin çok ötesine geçerek hepimizi hayatın tüm yönleri için plan yapmaya teşvik ediyor.

Keşkesiz’in yazarları Daniel Harkavy ve Michael Hyatt, bize sürüklenmeye karşı mükemmel çözümler olduğuna dair ikna edici kanıtlar sunuyorlar. Yaşam Planı’nı iste şöyle tanımlıyorlar:

“Hayatınızın geri kalanı için gerektiği gibi değiştirip ayarlayabileceğiniz canlı bir belge.”

Hayat Hesaplarınız

Yazarlar, Hayat Hesabı’nı bize derinlemesine anlatıyor. Hepimizin birden fazla Hayat Hesabı var ve bunlar “hayatımızdaki genel durumu” temsil ediyorlar. Önemli olan, hesaplarımızın genelinde pozitif bir bakiyeye sahip olmamız.

İnsanlar hem tutku hem de ilerleme yaşadıklarında pozitif bir hesap dengesine sahip olurlar.

Hayat hesaplarımız zamanla değişir ve bize özeldir. Yazarlar, bu hesabı belirlememizi, bunlara öncelik vermemizi ve ardından yaşam planımızı buna göre oluşturmamızı önerir.

İyi bir başlangıç noktası olarak şu hayat hesapları değerlendirilebilir:

1) Fiziksel
2) Manevi
3) Entelektüel
4) Ebeveynlik
5) İlişki
6) Sostal
7) Hobiler
8) Mesleki
9) Parasal

Yaşam Değerlendirme Profili, mevcut bakiyenizi değerlendirmenize yardımcı olacak bir çevrimiçi araçtır. Sadece birkaç soruyu yanıtlayarak güzel bir grafik elde edebilirsiniz. Araç İngilizce, ancak tarayıcınızın çevirme özelliğini kullanarak Türkçeleştirebilirsiniz.

Her yaşam hesabı, önerilen bir yapı ile birlikte gelir:
1) Amacı ifade etmek
2) Öngörülen gelecek
3) İlham veren teklif (isteğe bağlı)
4) Güncel gerçeklik
5) Spesifik taahhütler

 Mevcut gerçekliğiniz, mevcut koşullarınızı resmeder. Sonuç olarak belirli taahhütler altında, sizi öngörülen geleceğe yaklaştıran belirli hedefleri listelersiniz.

Artık kavramı anladığınıza göre, kendi yaşam planınızı oluşturmanızın zamanı geldi. Yazarlar bize şunu önerir:

“Yaşam planınızı yaratmak için önümüzdeki iki hafta içinde bir gün seçin.”

Neden? Çünkü program ne kadar sıkı olursa, yaşam planınızı oluşturma olasılığınız o kadar yüksektir. Özel gününüze dikkatlice hazırlanın. Boş zamanınızı planlayın, ailenizden ve ofis ortamınızdan uzaklaşın. Başarılı bir planlama için kendinizi hazırladığınızdan emin olmak için bu sürede çevrimdışı olun.

Yazarlar, hayatınızda bir günü bu işe ayırmanın, sonuçlara değeceği görüşündeler. Sonuçta, kendi yaşam planınızı oluşturuyorsunuz!

Ya Sonra?

Yazarlar yolculuğumuzda bizi yalnız bırakmıyorlar ve yolumuzda kalmamız için bize üç teknik sunuyorlar:

1) Takviminizi önceliklendirmek
2) Önceliklerimizi planlamak
3) Daha fazla talebe hayır demek

Eğer bir görev yaşam planınız ile uyumlu değilse, onu silebilir veya yeniden planlayabilirsiniz. Son olarak, hayır demeyi öğrenmek üretkenliğin omurgasıdır ve yaşam planı da bu konuda bir istisna değildir.

Sonuç: Bu kitap kelimenin tam anlamıyla yaşamınızı değiştireceğini vaat ediyor. Yaşam planınızı oluşturmak ve motivasyonunuzu artırmak için Sola Unitas Yayınları tarafından yayınlanan “Keşkesiz: Sürüklenmeyi Bırakıp İstediğiniz Yöne İlerlemek İçin Kanıtlanmış Bir Yaşam Planı” adlı kitaptan yardım alabilirsiniz.

 

Not: Bu inceleme kitabın yerini alma amacını taşımaz. Tüm alıntılar ve kavramlar yazarlara ve yayıncıya aittir.

Kaynak: https://productivity95.com/book-review-living-forward-by-michael-hyatt-daniel-harkavy/Kapat