Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL

Kiminle birlikte olursam olayım, kendimi bir yere ait hissetmiyorum.

Kendimi dışarıda kalmış, oradan içeriye bakmaya çalışır gibi hissediyorum.

Kiminle birlikte olursam olayım, kendimi bir yere ait hissetmiyorum.

Dışarıdan iyiymişim gibi görünüyorum ama kendimi iyi hissetmiyorum.

 

Duygusal ihmal anketinin ilk maddesi şudur:

 

Ailenizle ya da arkadaşlarınızla birlikteyken, bazen kendinizi oraya ait hissetmiyorsunuz.

 

Bu maddenin ilk sırada olmasının önemli bir nedeni var. Çünkü kendini asla ait hissetmemek, çocuklukta duygusal ihmal ile büyümüş bir yetişkinin tanımlayıcı özelliklerinden biridir.

Bu duyguyu hemen anlamak kolay değil. Neden bir insan dışarıda kaldığını düşünür? Bu o insanın hiçbir yere uyum sağlayamadığını mı gösterir? Dışarıda olmak, içeriye bakmak ne demek? Özellikle de sizi seven insanların arasındaysanız, bu soruyu yanıtlamak daha da zorlaşır. Bu hissi tespit etmek zor, isimlendirmek zor; ancak bu his insanın üzerinde muazzam bir güç kurabilir. Sosyal bir etkinliğe gitmeyi ya da orada uzun süre kalmayı zorlaştırabilir. Belki başkalarının yanındayken kendinizi sinirli hissedersiniz ve bunun neden kaynaklandığından emin olamazsınız. Belki eğleniyormuş gibi yapmakta iyisinizdir ama sadece siz o an iyi olmadığınızı fark edersiniz. Belki de ortamda diğerleriyle birlikte gülüp eğlenen insanlara bakıyor ve neyi kaçırdığınızı merak ediyorsunuzdur. 

Yirmi yıldan fazla bir süredir bir psikolog olarak, birçok insanın bu duyguyu taşıdığını duydum. Her biri onu farklı kelimelerle anlatır, ancak hepsini birbirine bağlayan ortak bir faktör var: hepsi de çocuklukta duygusal ihmal olan bir evde büyüdü.

Çocuklukta duygusal ihmal, ebeveynler çocuğun duygusal ihtiyaçlarına yeterince cevap veremediğinde olur. Duyguları büyük ölçüde görmezden gelinen bir çocuk olduğunuzda, ebeveynlerinizden dolaylı ama çok güçlü bir mesaj alırsınız: “Duygularınız önemli değil”. Çocuklar bu mesajı aldıklarında otomatik olarak duruma adapte olurlar. Duygularını uzağa iterek kimseyi rahatsız etmemeye çalışırlar. Bu da çocuğun, duyguların görmezden gelindiği bir evde hayatta kalmasına yardımcı olur. Ancak bu durum yetişkinlikte bir problem haline gelir.

Yetişkinler olarak duygularımıza ihtiyacımız var. Duygularımız bizi hayata ve diğer insanlara bağlar. Duygularınızı uzaklaştırdığınızda, diğer insanların sahip olduğu o bağdan mahrum kalırsınız. İnsanlar bir araya geldiğinde ortaya doğal olarak çıkan mutlu sinerjiyi yaşayamazsınız. Herkesin sahip olduğu anahtar bileşene sahip olmadan hayatta kalmaya çalışırsınız. Ve bu bileşenin eksikliğini hissedersiniz.

Kendinizi bu anlatılanlarla özdeşleştiriyorsanız, lütfen bu hissin gerçek olmadığını unutmayın. Birlikte olduğunuz insanlar sizi böyle görmüyor. Sizi dışarıda görmüyorlar. Ait olmadığınızı hissetmiyorlar. Sizinle bağlantı kurmak ve arkadaşlığınızın tadını çıkarmak istiyorlar.

Çocuklukta duygusal ihmal ile ilgili en iyi şey, üstesinden gelinebilmesidir. “Dışarıda kalmak” hissinin üstesinden gelebilmeniz için dört tavsiyem var:

  1. “Dışarıda kalma” hissinin farkında olun. Ne zaman böyle hissettiğinize dikkat edin. Bu hissin, üzerinizdeki gücünün farkında olun. Her zaman aklınızın bir kenarında tutun. Kendinize bunun sadece bir his olduğunu anlatın.
  2. Duygular, duyguların kaynağı ve gücü hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğunuzda bu hisle savaşmaya başlayın. Kendinizi sosyal etkinliklere katılmaya zorlayın ve o hisle her zaman savaşın.
  3. Güvendiğiniz birine (eşiniz, kardeşiniz, iyi bir arkadaşınız) bu duygudan bahsedin. Kaynağını ve mücadelenizi anlatın. Bu kişiden, sosyal etkinliklerle ilgili destek isteyin.
  4. Çocuklukta duygusal ihmali tanıyın. İhmalle mücadele etmek önemlidir. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, kendi duygularınızı daha fazla kabul etmek ve hissetmek için çalışmaya başlamaktır. Duygularınızı hissetmekte ne kadar iyi olursanız, dışarıda kalma hissiniz o kadar zayıflar.

Duygularınızı yaşarken kendinizi rahat hissetmek bu sürecin en zor kısmıdır. Bu süreç gözünüzü korkutuyorsa, çocuklukta duygusal ihmal ile ilgili daha fazla bilgi almak ve nasıl iyileşebileceğinizi öğrenmek için Çocuklukta İhmalin İzi: Boşluk Hissi ve Çocuklukta İhmalin İzi: Çözümler adlı kitaplardan yardım alabilirsiniz.

Neyin yanlış olduğunu anladığınızda, iyileşme yolundasınız demektir. Daha bağlı, daha konforlu ve daha doyurucu bir yaşama giden yoldasınız.

Dr. Jonice Webb, Psikoterapist

 Kapat