Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL

Kitap İncelemesi: Olgunlaşmamış Ebeveynlerin Yetişkin Çocukları

Yazar Lindsay Gibson, kitabında şöyle diyor: “Duygusal açıdan olgunlaşmamış ebeveynler gerçek duygulardan korkar ve kendilerini duygusal yakınlıktan geri çekerler. Gerçekle başa çıkmak yerine, gerçekliğe direnen başa çıkma mekanizmaları kullanırlar. Nadiren suçu kabul eder veya özür dilerler. Olgunlaşmamışlıkları onları güvenilmez kılar ve kendi gündemleri devreye girdiğinde çocuklarının ihtiyaçlarını göremezler”.

Bu sözler size tanıdık geliyorsa, “Olgunlaşmamış Ebeveynlerin Yetişkin Çocukları” okuma listenizde bulunması gereken kitaplardan olabilir.

Duygusal açıdan olgunlaşmamış bir ebeveynin duygusal bağ eksikliği, uzun vadede çocuğu için duygusal boşluklar, öfke yönetimi sorunları, duygusal değişkenlik, depresyon, kaygı, yetişkin ilişki sorunları, sınırları yönetme zorluğu, başarısız evlilikler ve bir dizi zihinsel ve duygusal belirtiye neden olabilir.

Duygusal olarak olgunlaşmamış ebeveynleri belirlemek zor olabilir. Gibson, kitabında bu işleme yardımcı olmak için duygusal açıdan çeşitli şekillerde olgunlaşmamış ebeveynlere örnekler veriyor. Özellikler arasında katılık ve tek fikirlilik, düşük stres toleransı, o an en iyi hissettiren şeye dayalı eylemler, öznellik, farklılıklara az saygı, benmerkezcilik, dikkatin merkezi olma ihtiyacı, rolü tersine çevirme (çocuğu ebeveyn yerine koymak), duygusal duyarsızlık, empati eksikliği, tutarsızlık ve çelişkili yollar, güçlü savunmalar, sığ duygular ve çocukların mutluluğunu paylaşamama gibi öğeler bulunuyor.

Bu özelliklere sahip ebeveynler tarafından büyütülen çocuklar, genellikle sağlıksız başa çıkma mekanizmalarına yönelirler. Örneğin çok hızlı büyüyebilirler, bir kardeşe ebeveynlik yapabilirler, uyuşturucu ve diğer maddeleri kullanabilirler, kumar oynayabilirler, yasadışı faaliyetlerde bulunabilirler, birden fazla seks partnerine ihtiyaç duyabilir veya duygusal yalnızlık ile kendi sınırlarının olmaması gibi sorunlarla mücadele edebilirler. Gibson, ebeveynlerinizin duygusal açıdan olgunlaşmamış olup olmadığını belirlemenize ve kendi zorluklarınızı değerlendirmenize yardımcı olmak için kitap boyunca size birçok egzersiz sunuyor.

Gibson, ayrıca duygusal açıdan olgunlaşmamış ebeveynleri de kendi içlerinde sınıflandırıyor. Pasif ebeveyni, duygusal ebeveyni, güdümlü ebeveyni ve reddeden ebeveyni tanımlıyor.

Lindsay Gibson, kitabında konu ile ilgili mükemmel, derinlemesine bir bakış açısı sunuyor. İlişki içinde olmanın yolları üzerinde yeniden düşünmeyi teşvik ederken, problemli ebeveynlerin çocuklarını kendileri için ayağa kalkmaya, kendilerini iyileştirmeye ve ebeveynleriyle iletişim kurmanın uygun yollarını bulmak için cesaretlendiriyor.

Sola Unitas Yayınları tarafından yayınlanan “Olgunlaşmamış Ebeveynlerin Yetişkin Çocukları: Mesafeli, Reddeden, Bencil Ebeveynlerin Negatif Etkilerinden Kurtulmanın Yolları” adlı kitabı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Kaynak: https://psychcentralreviews.com/2016/book-review-adult-children-of-emotionally-immature-parents/Kapat