Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL

Liderler İçin Ekiplerini Desteklemenin 4 Kolay Yolu

1) Daha Ulaşılabilir Olmak

Koçluk danışanlarımdan bir şirket yöneticisi bana bir seferinde, müdahale etmesi için çok geç olana kadar hiç kimsenin ona danışmadığından şikayet etti. Ofisine baktığımda, masasının camın arkasında, kapıya arkası dönük konumda olduğunu fark ettim. Göz teması kurup içeri girmek, ekibi için cesaret kırıcıydı.

Daha yaklaşılabilir olduğunuzda ekibiniz size iyi haberler kadar, kötü haberlerle de gelebilme cesareti bulacaktır. Böylece bazı durumlar içinden çıkılamaz hal alıncaya kadar müdahale edebilirsiniz.

Fikirleri paylaşın ve ekibinizdeki herkese değer verdiğinizi gösterin. Bunun için denediğiniz yöntemlerden, uzun vadede en olumlu sonuç verecek olanları seçebilirsiniz. Ekibinizi ödüllendirmezseniz, onlardan gelecek yeni fikirleri asla duyma şansınız olmaz.

2) Olumlu Olun ve Ekibinizi Yüceltin

Olumlu olmak, ekibinizi motive etmek söz konusu olduğunda önemli bir liderlik becerisidir. Övgü ve cesaretlendirme kişisel büyümeyi sağlarken, sürekli eleştiri özgüveni aşındırır.

Harvard Business School’dan Prof. Teresa Amabile’ye göre, bir lider olumlu geri bildirim sağladığı zaman, ekibi iki gün boyunca olumlu bir ruh haline sahip olacaktır.

3) Koçluk ve İşbirliği

Takımınızın iş için gerekli becerilere sahip olması için onlara koçluk yapın. Bu becerileri kendi kendinize sağlayamayacağınızı düşünüyorsanız, bir koçluk becerileri kursuna katılabilirsiniz.

Liderliğin geleceği, “koç olan liderlerdir”. Özellikle Y kuşağı ile birlikte çalışabilmek için koçluk becerisi olmazsa olmazdır.

Görevlerini takip etmek için onlara sorular sorun ve yardımlarınızı önerin. Olumlu rehberlik, çalışanları mümkün olan en iyi işi ortaya koymak için teşvik eder.

4) İlham Verin

İyi bir lider olmak, olumlu bir tavır takınmak, biraz yürekli ve biraz da eğlenceli olmak, tüm seviyelerdeki çalışanlara ilham verecektir.

İlham ve karizmanın nitelikleri psikologlar tarafından araştırılmış olup, keşfedilen temel unsurlar enerji, iyimserlik, başkalarına duyulan gücen ve ilgi olmuştur. Çalışanlar, liderlerinin onları umursamasını isterler.

Liderlik, tamamen başkaları ile ilgilidir, kesinlikle sadece sizinle ilgili değildir. Liderlik egonuzun, yeni şeyler öğrenme ve çalışanlarınıza katkı sağlama becerilerinizin önüne geçmesine izin vermeyin.

 

Liderlik ve yönetim bilim alanında daha ileri bir okuma için Dr. Umut Kısa'nın Sola Unitas Yayınları tarafından yayınlanan Kendini İşten Fethet kitabını öneririz.

 

Kaynak: https://www.rtcleadership.com/employeeappreciationKapat