Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL

Oyun Sırasında Çocuğunuzu Siber Zorbalıktan Nasıl Korursunuz?

Çocuğunuzun internette önemli miktarda zaman geçirmesi ve internete bağlı oyunlar oynaması yüksek bir ihtimaldir. Pew Araştırma Merkezi tarafından yürütülen araştırmaya göre, 13-17 yaşındaki çocukların yaklaşık yüzde 84'ü video oyunlarına erişime sahip. 

Bugünlerde, birçok oyun cihazı çocukların online oyun oynamalarına, sohbet esnasında ve doğrudan mesaj göndererek oyundaki “arkadaşlarıyla” bağlantı kurmasına izin veriyor. Peki, oyun oynarken çocuğunuzu potansiyel online zorbalık veya tacizden nasıl korursunuz?

Çocuğunuzun çevrimiçi zorbalığa karşı teknolojiyi kullanımını izleyin

Facebook, Instagram ve Snapchat gibi web siteleri ve uygulamalar izleme radarınızda olsa da, çocuğunuzun en sevdiği oyun sistemleri ve uygulamalarında oyun içi mesajlaşmaya da dikkat ediyor musunuz? Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzun arkadaş ekleme ve daha fazlasını yapma yeteneğini sınırlamak için oyunun gizlilik ayarlarını inceleyebilirsiniz.

Popüler bina tasarlama ve macera oyunu Minecraft, ebeveynlerin sadece gerçek arkadaşların ve aile bireylerinin oyunu oynamak için internet ortamında çocuğunuza katılmasına izin veren bir abonelik satın almasına izin verir.

Akış hizmetlerine ve zorbalığa dikkat edin

Çocuklarınızın dış dünya ile bağlantı kurmasını sağlayan en yeni platformlara ebeveynler olarak ayak uydurmak zordur. Mesela Twitch veya Mixer'ı daha önce duydunuz mu? Bu platformlar oyuncuların oyun oynamalarını ve ziyaretçileri izlemelerini sağlar. Oyunu izlemeye veya kendi oyunlarını tasarlayacakları bir hesap oluşturmaya ek olarak, çocuğunuz takip ettiği diğer oyunculardan yorumlar alabilir ve canlı sohbete dahil olabilir. Bu etkileşimli özellikler, bu platformu örnek olarak YouTube'da video oyunları kayıtlarını izlemekten daha sosyal hale getirir. Bu platformlar, çocuklar için paylaşılan ilgi alanları üzerinde bağlantı kurmalarına izin vermesi yönüyle harika olabilirken, zorbalık için yeni yollar da açabilirler. İçeriğe yalnızca bir web sitesi veya uygulama üzerinden erişilemez; içerik aynı zamanda Xbox ve PlayStation gibi bağlı oyun konsollarından doğrudan TV'nize aktarılabilir. Uzmanlar, çocuğunuzu bu online faaliyetlere bağlı olarak ilgi kaybı, arkadaşlardan ve aileden uzaklaşma ve diğer zorbalık belirtileri için yakından izlemenizi önerir.

Oyunlarda kızların tacize uğramasını önleyin

Zorbalık herkesin başına gelen bir durum olsa da, kızlar cinsiyetleri nedeniyle özellikle sert bir online tacizle karşı karşıya. Video oyunlarına girmeyen kızlar bile klişelerle karşılaşabilirler. Gerçekte, Pew Research'e göre, kızların yüzde 83'ü video oyunları oynuyor. Ve kızlara karşı zorbalık, genellikle aşağılayıcı ve şiddet içeren cinsel öğeler şeklinde açık bir dille hedefleniyor. Peki, kızlar online oyunların tadını çıkarırken kendi güvenliklerini nasıl sağlayabilirler? Uzmanlar, oyun mikrofonlarının kapatılmasını ve avatarlar da dahil olmak üzere oyun sırasında herhangi bir cinsiyet ipucu vermemeyi öneriyor.

Uygunsuz içeriği engellemek için yazılım kullanın

Sakıncalı içeriğin engellenmesine yönelik bütüncül yaklaşımlar vardır. Bir ebeveyn kontrol yazılımı barındıran Net Nanny gibi cihazlar uygunsuz web trafiğini ve belirli cihazlardan gelen uygulamaları izler ve buna göre engeller. Bu, zorbalığın sorun olabileceği durumlardan çocuğunuzu uzak tutarak onun güvende olmasını sağlamaya yardımcı olabilir. Bu yazılım programları ayrıca ebeveynlerin ekran süre sınırlarını belirlemesine izin verir, böylece çocuklar gizlice oyunlara giremezler ve cihazları izin verilen zamanların dışında kullanamazlar.

Çocuğunuzla zorbalık hakkında konuşun

Hiçbir ebeveyn çocuğunun zorba olmasını veya zorbalık için hedef haline gelmesini istemez. StopBullying.gov bu konu hakkında çocuklarla ve gençlerle nasıl konuşulacağına dair fikirler için iyi bir İngilizce kaynaktır. Özellikle, bu ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı web sitesi, insanları nasıl kendi ayakları üzerinde duracakları konusunda eğitmektedir. Üst düzey zorbalığa karşı duran, tacize karşı tepkisini gösteren ve zorbalığa karşı destek sunan bir sitedir.

Genel olarak, online oyun dünyası topluluklar oluşturmak için benzer ilgi alanlarına sahip insanlar için eğlenceli ve sosyal bir alan olabilir. Ancak, özellikle sosyal hayatlarının çoğunu internette aktif olarak geçiren çocuklar ve gençler için bazı tuzaklar da söz konusudur. Çocuğunuz internet ortamında ona güvenebileceğiniz bir olgunluk düzeyine ulaşıncaya kadar, yukarıdaki stratejileri kullanmak çevrimiçi zamanı biraz daha güvenli kılmaya yardımcı olabilir.

 

Dijital yetkinlikler, oyun bağımlılığı, internet, sosyal medya ve video oyunların çocuklara etkisi üzerine daha derin bir okuma yapmak istiyorsanız Dr. Umut Kısa'nın Sola Unitas Yayınları tarafından yayınlanan Dijital Zekâ kitabını okumanızı öneririz.

 

Kaynak: https://www.connectionsacademy.com/support/resources/article/protect-your-child-from-cyberbullying-while-gamingKapat