Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL

Pandemi sürecinde çocuklar neden bu kadar büyük sorular soruyor?

İnsanlar neden ölmek zorunda?
Hata yapmak her zaman kötü müdür?
Aynı anda hem mutlu hem de üzgün olabilir misin?

 

Çocuklar genellikle buna benzer, cevaplaması imkansız değilse de zor olan sorular sorarlar. Onlar, "cevapsız" görünen zorlayıcı sorular sorduğunda, yetişkinler sorunu en azından geçici olarak çözmeye çalışan açıklamalarla cevap verme eğilimindedir.

Dünya tarafından şaşkına dönen bir çocuğu rahatlatmaya çalışmak doğaldır. Ancak basit açıklamalar, özellikle koronavirüs pandemisi günlük hayatı altüst ederken, çocuğun ihtiyacı olan veya istediği şey olmayabilir. Bazen çocuklar sadece soru sormak ve düşünceleri hakkında konuşmak isterler.

 

Dinleyin

25 yıldır çocukları dinleyen ve onlarla büyük felsefi soruları hakkında konuşan bir filozof ve eğitimciyim. Tüm gençleri, kendileri için önemli olan konularda kendileri için düşünmeye teşvik ediyorum çünkü kendi deneyimlerini nasıl analiz edeceklerini ve anlayacaklarını öğrenmeleri önemlidir.

Çoğu çocuk , konuşmayı öğrenir öğrenmez büyük soruları merak etmeye başlar ve çocukluk boyunca bunlar hakkında düşünmeye devam ederler.

Çoğu yetişkinin kanıksadığı şeyler hakkında merakla dolup taşan dünyanın her yerindeki çocuklar, insan hayatını saran gizemlere fazlasıyla açıktır. Araştırmalar, çocukların büyüdükçe giderek daha az soru sorduğunu gösteriyor.

Çocuklar bana genellikle geceleri Tanrı'nın var olup olmadığı, dünyanın neden bu renklere sahip olduğu, zamanın doğası ve rüyaların gerçek olup olmadığı gibi şeyleri düşünerek uyanık kaldıklarını söylerler . Bunlar, Google'da araştırılarak veya Siri veya Alexa'ya sorarak cevaplanabilecek türden sorular değildir. Hayatın herhangi bir aşamasında herkesin merak edebileceği asırlık sorulardır.

Bazen soru sormak, cevapları bulmaktan daha önemlidir.

 

Yüksek sesli düşünmeye ve soru sormaya teşvik edin

Salgın, daha fazla çocuğun yalnızlık, izolasyon, can sıkıntısı, hastalık ve ölüm gibi konuları merak etmesine neden oldu. Çalıştığım ilkokullar kapandığında, çevrim içi felsefe atölyelerine küçük gruplarla devam ettim.

Dokuz yaşındaki altı çocukla yakın zamanda yaptığımız bir sohbette, pandemiyle yaşamanın zorluklarına odaklandık. Bazı şeylerden mahrum kalmanın, onlara olan bakışımızı değiştirip değiştirmediğini tartıştık.

“Yalnızlığı severim ama yalnız kalmaya zorlandığımızda durum farklıdır. Arkadaşlarımın benim için ne kadar önemli olduğunu anladım” dedi küçük bir kız.

Sonra “Max” bize okulu özleyeceğini hiç düşünmediğini, ama evde kalmanın okulun kendisi için ne anlama geldiğini daha iyi anlamasına yardımcı olduğunu söyledi. Kendimize, zoraki olarak mahrum kaldığımız her şeye daha fazla önem verip vermediğimizi sorduk.

 

Net bir cevaba gerek olmadığı kavrayın/kavratın

Çocuklar yetişkinlerin yardımına ve rehberliğine ihtiyaç duysa da, ebeveynlerin bu soruları bir "uzman" edasıyla cevaplaması gerekmez. Bu büyük soruları da net cevaplardan ziyade keşif ve zengin fikir alışverişleri çok daha önemlidir.

Sorular, doğası gereği sabit veya kesin cevaplara sahip olmadıkları için, tartışmalar ebeveynler ve çocuklar için bir anı paylaşma fırsatıdır.

Bu teşvik edici soruları dinleyin, cevaplamanın ne kadar zor olduğunu anlayın ve konuşma boyunca açık fikirli olun.

 

Onların gelişmekte olan filozoflar olduğu fark edin

Bazı yönlerden çocuklar ideal başlangıç ​​filozoflarıdır.

Çoğunun dünyanın nasıl çalıştığına dair ön yargılı bir fikri yoktur ve zihinleri, çok daha geniş bir varsayım alanına açıktır. Tartışmalar sırasında, büyük sorulara yaklaşmak için genellikle özgün ve yaratıcı yollar önerebilirler.
Çocuklarla, cevaplar vermeye mecbur hissetmeden düşündükleri hakkında konuşmak, kendi endişelerini ve fikirlerini keşfetmelerine yardımcı olabilir. Özellikle şimdi, aileler büyük bir belirsizlik döneminde birlikte karantinaya alındıklarından, bu konuşmalar ebeveynlerin ve çocukların daha derin ve özgün bir şekilde iletişim kurmasına fırsat verme potansiyeline sahiptir.

 

Çocuklar gelişimi ve eğitimi hakkında daha detaylı okuma yapmak istiyorsanız yukarıdaki makalenin yazarı Jana Mohr Lone'un Filozof Çocuk kitabını okuyabilirsiniz.

 

Kaynak: https://theconversation.com/ces-grandes-questions-que-nous-posent-les-enfants-et-comment-y-repondre-141845Kapat