Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL

Yüksek Duyarlı Bir İnsan Olmak Ne Demek?

Ilse Sand vaaz vermek konusunda iyiydi. Herkesin anlayabileceği dilde yazıp konuşabiliyordu. Cenaze törenlerini yönetebiliyordu. Vefat eden kişinin en yakınlarıyla empati kurabiliyordu ve yas konusunda derin bir kavrayışa sahipti. Onun için zor olan, bulunduğu yerlerde anlamsız konuşmalar yapmak zorunda kalmasıydı. O sırada Ilse, sadece içedönük olduğuna inanıyordu. Şimdi ise yüksek duyarlı bir insan olduğunu biliyor.

“Yüksek duyarlı olmak, her izlenimin daha da derinleştiği anlamına gelir. Çok hassas kişiler mutluluğu herkesten daha yoğun yaşayabilir, ancak bu durum dehşet duygusu için de geçerlidir. Bu kişilerin kendilerine karşı ekstra dikkatli olmaları gerekir, aksi halde kendilerini bunalmış durumda bulabilirler” diyor Ilse Sand.

Beş kişiden birinin yüksek duyarlı olduğu düşünülüyor. Bu kişiler stresi ve baskıyı da yüksek seviyede yaşıyor. Ilse Sand, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Daha önce kendimi içedönük olarak görmüştüm. İnsanlarla anlamsız sohbetler yapmak beni çok yoruyordu. Konuşmalarımın anlam yüklü olması gerekiyor, aksi takdirde başa çıkamıyorum.” Sonunda 40’lı yaşlarında işini bırakmaya karar verdi ve yardım alabileceği Randers’a, küçük bir daireye taşındı. O zaman psikoterapi eğitimi almaya ve psikoloji öğretmeye başladı.

Ilse, yüksek duyarlı insanlarla ilgili pek kitap olmadığını keşfetti. İçedönük olmak daha popülerdi, çoğu kişi bunu kelimelere dökmeye başladığı için mutluydu, ancak aşırı hassas – yüksek duyarlı kişiler için kaynak yoktu. Bu onu harekete geçirdi. Dört ay sonra kitabını yazmayı bitirdi ve kendi yayınevini kurdu. Ilse’nin “Sevmeye Kendinden Başla” kitabı 16 dilde yayınlandı ve büyük bir ilgi ile karşılaştı.

Ilse, aşırı hassas kişilerin pozitif, yaratıcı, duygusal ve çok empatik olduklarını açıklıyor. Ancak bu insanların aynı zamanda aşırı uyarılmaları da kolay. Bu kişiler için bir “Yapılacaklar listesi” hazırlanmasının iyi bir fikir olduğunu düşünüyor. Rutin işler, egzersiz, örgü, yemek hazırlamak; bunlar hassas ruhlu kişilerin huzur bulduğu işlerden bazıları. Çünkü bu kişiler genellikle ellerini kullanarak yaptığı işleri rahatlatıcı buluyor.

Eğer siz de yüksek duyarlı bir insan olduğunuzu düşünüyor ve bu konuda daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, Sola Unitas Yayınları tarafından yayınlanan “Sevmeye Kendinden Başla: Duyarlı ve Hassas Ruhlu Kişiler İçin Güçlendirici Bir Rehber” adlı kitabı okuyabilirsiniz.

Mette Egelund Olsen

 

Kaynak: http://www.jkp.com/jkpblog/2016/06/mean-highly-sensitive/Kapat