Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL

Erkek Çocuklara Kadınlara Saygı Duymayı Öğretmek

Son olaylar ve güncel istatistikler gösteriyor ki, ülke olarak aile içi şiddet söz konusu olduğunda ciddi bir sorunumuz var. Bu konuda ne yazık ki elimizde mucizevi bir çözüm yok. Ancak kadına yönelik şiddeti durdurmak için hepimiz üzerimize düşeni yapabiliriz.

Eğer ebeveynseniz ya da ailenizde küçük çocuklar varsa, kadına yönelik şiddeti durdurmada önemli bir rol oynayabilirsiniz. Çoğu araştırma, bir erkek çocuğun kadına karşı saygısızlığının genellikle çocukluk yaşlarında başladığını göstermektedir.

Saygı ile ilgili konuşmaya erken başlayın

Çocuğunuz başkalarına saygısızlık ettiğinde, ona sakince karşılık verin. Aşağıdaki üç aşamalı iletişim yaklaşımı, çocukluk çağından ilk gençlik yıllarına kadar kullanılabilir.

Bir erkek çocuk kız kardeşi ya da bir kız arkadaşıyla dalga geçiyorsa;

Dur: Ondan alay etmeyi bırakmasını istemek yerine söylediklerine sakince yanıt verin. Baskı altındayken güvenebileceğiniz bir ifadeye sahip olmak pek çok açıdan kullanışlıdır. Örneğin: “Lütfen dur. Bu kişisel bir ifade. Bu ailede kimseyi aşağılayacak sözcükler kullanmıyoruz”.

Empati: Oğlunuzu, dalga geçtiği kişinin gözünden görmeye davet edin: “Kardeşinin / arkadaşının şu anda nasıl hissettiğini düşünüyorsun?”.

Eğitim: Ona bu şekilde davranması yerine düşüncelerini nasıl doğru dile getirebileceğine dair eğitim verin. Örneğin kişisel hakaretler yerine: “Benimle bilgisayarını paylaşmadığında canım sıkılıyor” gibi.

“Saygısızlık, genellikle göz ardı edilebilecek veya fark edilmeyebilecek küçük davranışlarla gösterilir. Bu davranışların içinde alay etmek, aşağılamak, sözlü zorbalık ve taciz vardır. Çocuklarımıza saygılı olmayı ve küçük yaşlardan itibaren tüm cinsiyetlere karşı şefkatli olmayı öğreterek döngüyü kırabiliriz.”

Bu bir maraton, kısa mesafe koşusu değil

Akademik bilgi ve öğrenme becerilerini geliştirmek söz konusu olduğunda, ebeveynler bunun çocukluktan ergenliğe kadar yıllarca sürecek tutarlı bir çaba gerektirdiğini bilirler. Aynı şekilde, bir çocuk yürümeye başladığından ergenliğe girinceye kadar kadınlara saygı duymak gibi yaşamsal becerilerin öğrenilmesi için de uzun vadeli çabalar gereklidir.

Kadınlara karşı sağlıklı tavırlar geliştirmek için aile olarak yapabileceğimiz pek çok şey var. Modelleme ve öğretme yoluyla, kadına yönelik şiddet döngüsünü sona erdirecek yerleşik tavır ve davranışlar edinilmesine yardımcı olabilir.

Dr. Rosina McAlpine (Çeviren: Pınar Göker)Kapat